Przyszła emerytura. Jak oszczędzać na emeryturę. MP3

Wyślij ten wpis znajomym!

Dziś audycja o emeryturze. Najpierw o niedawnym wyborze OFE-ZUS i wpływie waszych decyzji na przyszłe świadczenia. Czy można zmienić wybór, co robić? Jakie są perspektywy dla polskiego systemu emerytalnego, czy nasze fundusze sa bezpieczne?

Czy warto już w tym wieku (moi czytelnicy mają często 20-30 lat) myśleć o emeryturze? Jak przygotować się na przyszłą emeryturę, czy może podstawy przyszlego dobrobytu zapewnić sobie tu i teraz?

390px-ZUS_logo.svgNagranie przedstawia nie tylko pomysły w co zainwestować, ale także obserwacje ludzi, którzy przeszli na emeryturę (w tym zamożnych rentierów). W nagraniu będzie calkiem sporo informacji o inwestycji w różnego typu nieruchomości.

[wpdm_file id=19 template=”facebook ” ]

Dzisiejsze nagranie trwa dłużej niż zwykle, bo około 18 minut, natomiast myślę, że zawarte w nim wnioski i pomysły inwestycyjne spodobają się Wam.


Wyślij ten wpis znajomym!

One thought on “Przyszła emerytura. Jak oszczędzać na emeryturę. MP3”

 1. A fakty są takie:
  http://www.briefing.com/common/images/content/pagecontent/DailyColumns/20130117120222201301171122SP500.gif
  http://www.advisorperspectives.com/newsletters11/images/12-2-fig1.gif
  Z drugiego wykresu wynika, że średnia geometryczna (w odwrotną stronę procent składany ze średniej) wynosi prawie 10% przy prostym zakupie funduszu ETF na S&P500, który wypłaca dywidendy.

  Najtańsze w zakupie i zarządzaniu jest kupowanie jednostek funduszu ETF notowanego na naszej giełdzie opartego o indeks WIG20. Opłata za zarządzanie wynosi zaledwie 0,5% rocznie. Dodatkowo fundusz ten wlicza do wyceny otrzymywane dywidendy, które dla WIG20 wyniosły ponad 3% w skali roku. Portfel można uzupełnić o podobny instrument oparty o indeks niemieckiej giełdy, a także o indeks amerykański S&P500.
  Jedna jednostka ETF na WIG20 kosztuje obecnie ok.250zł, więc raz w miesiącu można odłożyć. Jak jest więcej gotówki, to można kupić więcej jednostek, a jak nagle nie ma nadwyżki, to nie trzeba wpłacać składki, tak jak w programach regularnego oszczędzania.
  Opłaty w funduszach inwestycyjnych są złodziejskie i wynoszą zwykle 4% w skali roku, czyli dorównują wysokości oprocentowania lokaty. Tyle pobierają instytucje finansowe za wystawianie na ryzyko Waszych pieniędzy. Na zachodzie opłata za zarządzanie funduszy akcyjnych wynosi zwykle max. 2% rocznie!
  Dodatkowe opłaty zwykle pobiera instytucja proponująca produkty oszczędnościowe z funduszami i można się tylko zastanowiać, czy uda nam się zarobić na tych funduszach wystarczająco, żeby pokryć ok.5% opłat rocznie.

  Najlepiej za kilkaset złotych miesięcznie skupować różne spółki dywidendowe z giełdy warszawskiej. Kilkanaście spółek wypłaciło w 2014r. 8-10% dywidendy, a zdarzyły się przypadki ponad 10%. Wiele spółek wypłaciło 2razy więcej dywidendy, niż można otrzymać z najlepszej lokaty bankowej!
  Dywidendy wypłaca już ponad 120spółek. Jest to zaledwie ok.1/3 wszystkich spółek, a idąc w kierunku rynków rozwiniętych ten wskaźnik wyniesie powyżej 60% do nawet 75%.
  http://www.up.krakow.pl/stud_dzien/studium4/wusa.htm

  http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1109825.html
  „Paradoksalnie jednak spadek kursów jest korzystny dla tych, którzy zamierzają kupić akcje firm płacących dywidendy. Niższa cena akcji oznacza bowiem wyższą stopę dywidendy (relacja dywidendy przypadającej na akcję do kursu akcji).”

  Ile osób zauważa perełkę polskiej giełdy? Za 2013r. zyski PZU były tak duże, że dywidendę spółka wypłaci w 3 transzach, idąc w kierunku firm z rozwiniętych gospodarek wypłacających dywidendę kwartalnie. Oponenci 4razy w roku będą sprzedawać i kupować, bo i tak jest ona odcinana od ceny? Na bardzo płynnych spółkach może to się udać, ale właśnie zapłaciliście 4razy prowizję za sprzedaż (zwykle 0,39%) i kupno (0,39%, o ile prowizja minimalna została przekroczona), czyli 4 razy 0,78% = 3,12% (obecnie to sporo patrząc na oprocentowanie lokat). To nawet połowa dochodu z dywidendy!
  PZU wypłaci w sumie 54zł dywidendy za 2013r.

  Dla fanów marudzenia, że dywidenda jest odcinana od ceny odniesienia link:
  http://stooq.pl/mol/?id=9071
  Nie jest to zatem reguła, a po np. 5latach dywidendy po 8% spółka nie będzie 40% niżej 😉

  Sam długoterminowiec Buffet, który rzadko się myli kiedyś na wykładzie powiedział studentom:
  „Chcecie czegoś innego niż wartość? Jednak ludzie nie chcą uwierzyć. Wybierają rzeczy, które są emocjonalnie satysfakcjonujące – powiedział. Ludzie, którzy nie wierzą, szukają natychmiastowego bogactwa. Ale ci, którzy chcą być bogaci szybko, nie będą nimi nigdy – dodał. „

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.