Jak zacząć oszczędzać? Zacznij oszczędzać już dziś!

Wyślij ten wpis znajomym!

Często z domu wynosimy przekonanie, wedle którego wydatek tożsamy jest z poprawą nastroju, a oszczędzanie utożsamiane jest z jego osłabieniem. Najwyższy czas porzucić to błędne przekonanie. Oszczędzanie, gromadzenie poduszki finansowej może, i często jest, źródłem radości. Jeżeli do tego dodamy część matematyczną, okaże się, że zaczynając oszczędzać w młodym wieku, w tzw. dorosłe życie wejdziemy nie tylko posiadające dobre nawyki finansowe, ale też niemała kwotę pieniędzy.

6355840185_8e1c4d8f11_z

Czy gra jest warta świeczki?

Będąc małymi dziećmi, większość przyjemności była dla nas dostępna na wyciągniecie ręki, o co dbali bliscy nam ludzie. Jednak wraz z kolejnymi przeżytymi wiosnami do szczęścia potrzebowaliśmy coraz więcej. W pewnym momencie, na szczęście, nauczyliśmy się odróżniać krótkotrwałe przyjemności od tych, które zaprocentują w przyszłości. Do tych pierwszych należy zakup ulubionej czekolady, do tych drugich wizyta na siłowni. Na efekty jednak będziemy musieli trochę popracować. Ta sama historia jest z oszczędzaniem. Jutro może niewiele w strukturze naszego portfela się zmieni, ale za rok i owszem. Nagroda za podjęty trud jest bowiem odroczona w czasie.

Pieniądzom należy rozkazywać, a nie być ich niewolnikiem

Proces odzyskiwania kontroli na pieniędzmi zacznij od analizy przychodów i rozchodów. Podlicz, ile pieniędzy wpływa co miesiąc na Twoje konto –stypendia, kieszonkowe, wsparcie finansowe od rodziców, pensja. W kolejnym kroku podlicz, ile pieniędzy potrzebujesz na bieżące wydatki – jedzenie, opłaty za mieszkanie, potrzebne książki do nauki. W ten sposób stworzysz swój pierwszy budżet domowy. Zobacz, czy budżet się domyka. Jeżeli tak, zastanów się nad oszczędzaniem nadwyżki. Jeżeli nie, masz dwa wyjścia – albo zmniejszyć koszty życia, albo zwiększyć miesięczne wpływy na konto.

6355251231_830459dc50_zTips & tricks dla młodych finansistów

Po pierwsze, wyznacz sobie cel, na który będziesz oszczędzał pieniądze. Oszczędzanie dla samej idei oszczędzania z reguły nie działa. Nie jest ważne, czy to będzie tygodniowy popyt w Porto, czy nowa konsola do gier. Ważne, żebyś miał narzędzie do podnoszenia własnej wytrwałości i motywacji do oszczędzania.

Po drugie, rozbij skarbonkę, a potem wyrzuć ją do kosza. Oszczędzanie z przypadku nie ma racji bytu. Oszczędzanie to systematyczna praca, której efektem jest zgromadzenia odpowiedniej sumy pieniędzy.

Po trzecie, pamiętaj o drodze, nie tylko o celu. Zastosuj mentalny trening, który często stosują sportowcy, wyobrażaj sobie, w jaki sposób oszczędzasz, jakich pokus udaje Ci się uniknąć. W ten sposób również podniesiesz swoją wytrwałość w dążeniu do celu.

Po czwarte, korzystaj z przysługujących Ci zniżek. Legitymacja studencka rzecz święta. Okazywanie jej przy kasie w niektórych miejscach pozwoli Ci zaoszczędzić niemałą sumę.

Po piąte, zastąp skarbonkę kontem oszczędnościowym. Dzięki temu zaoszczędzone w tamtym miesiącu pieniądze nie będą Cię tak bardzo kusić, a i możesz co nieco na tym zarobić.

 


Wyślij ten wpis znajomym!

One thought on “Jak zacząć oszczędzać? Zacznij oszczędzać już dziś!”

  1. Ja na dzień dzisiejszy szukam wpływów finansowych. Od momentu gdy zaczną płynąć, zacznę systematycznie pieniadzę odkładał. Cel mam, nawet nie jeden więc czeka mnie ciężka praca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.