Czy to wciąż jest dobry czas na umieszczanie pieniędzy na lokatach bankowych?

Tych, którzy inwestują, umieszczając zgromadzone środki pieniężne na lokatach bankowych, mógł w ciągu ostatnich kilku dni przeszyć niemiły dreszcz. To wszystko przez news, pojawiający się na niemal każdym okołofinansowym portalu, jak i na blogach o tej tematyce. Na ich łamach możemy przeczytać, że stopy procentowe znajdują się na rekordowo niskim poziomie, a żeby tego było mało Rada Polityki Pieniężnej zapowiada kolejne obniżki stóp. Wniosek wydaje się być prosty – stopy zwrotu z inwestycji w lokaty będą jeszcze niższe. Czy jednak jest to wniosek zgodny z prawdą?

Wątpliwości rozwiał Ireneusz Wojciechowski – członek Zarządu Toyota Bank Polska S.A – w wywiadzie udzielonym dziennikarzom serwisu Bankier.pl. Według niego zapowiadane niższe stopy procentowe wcale nie są tożsame z niższym zyskiem z perspektywy przeciętnego Kowalskiego. Jeżeli bowiem popatrzymy na realne stopy procentowe – czyli oprocentowanie, na które mogą liczyć klienci banków, pomniejszone o stopę inflacji – to aktualnie jest naprawdę dobry moment na inwestycje w lokaty. Realny zysk kształtuje się, w przypadku najlepszych lokat, nawet na poziomie trzech punktów procentowych. Biorąc pod uwagę lata 2011-2012, kiedy większość lokat przynosiła po prostu straty, realny zysk nie jest tak niski, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Ireneusz Wojciechowski zwraca również uwagę na to, że w najbliższym czasie warto większą uwagę zwracać na lokaty średnio i krótkoterminowe. Co pozwoli na szybką reakcję w przypadku zmiany trendu ze spadkowego na rosnący w przypadku stóp procentowych i uzyskiwanie tym samym coraz wyższego realnego oprocentowania lokat.

To, co się działo na rynkach finansowych w pierwszym półroczy 2014, jest potwierdzeniem pozytywnego trendu w bankowości. Członek Zarządu Toyota Bank Polska S.A. zwraca uwagę, że szacowany zysk banków wzrósł o około 6% i wciąż zwiększa jest akcja kredytowa. Wszystko wskazuje na to, że po stronie banków wszystko jest w porządku. Inwestowanie w lokaty bankowe można więc uznać, na dzień dzisiejszy, za inwestycje zarówno bezpieczne, jak i generujące niezłą stopę zwrotu.

300x170Niedawno na blogu Oszczedzanie.Biz zwróciłem uwagę, że w ofercie Toyota Bank znalazło się jedno z kont oszczędnościowych, na które warto zwrócić uwagę. Mowa o Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym, które na chwilę obecną gwarantuje odsetki na poziomie 3,15%.

W ostatnich czasach banki maja zwyczaj  oferowania super okazji i dobrych ofert tylko nowym, przychodzącym klientom. Jako bloger oszczędnościowy nie zgadzam się z taką polityką i z przyjemnością obserwuję, że jest zupełnie inaczej w przypadku Toyota Banku i polecanego konta. Konto to jest dostępne zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych  klientów Toyota Bank bez żadnych ograniczeń. Jak dla mnie to jest pozytywny trend w bankowości.
.
Po szczegóły zapraszam tutaj:

Oszczędzaj z Toyota Bank – nowe konto oszczędnościowe.

.