WOŚP – dać czy nie dać? Kontrowersje i pozytywy.

Wyślij ten wpis znajomym!

WOŚP nie jest inicjatywą, która pozostawia ludzi obojętnymi. Wśród czytelników znajdą się zwolennicy, znajdą się też ludzie niechętni tej akcji. Szczególnie w środowiskach chrześcijańskich krytykowana jest powiązana z WOŚP impreza zwana Przystanek Woodstock, istnieją przeciwności natury ideologicznej między środowiskami katolicko-partiotycznymi oraz Owsiakiem. Oczywiście nie to jest tematem dzisiejszego wpisu, natomiast jako obiektywny autor mam obowiązek o tym wspomnieć.

Kończąc definitywnie temat kontrowersji wokół WOŚP i Owsiaka powiem Wam jedno. Kiedy Twoje małe dziecko jest w potrzebie i jest ratowane sprzętem od WOŚP ostatnią rzeczą, o której myślisz jest jakakolwiek ideologia czy jakikolwiek „Przystanek Woodstock”.

Nie myślisz także o marmurowych pałacach NFZ, budowanych za pieniądze z Twoich składek zdrowotnych, podczas kiedy ludzie w Polsce umierają z braku funduszy na leczenie. Cieszysz się, że sprzęt jest, bo gdyby go nie było?

Mi się coś takiego przydarzyło i nie życzę tego nikomu.

Ruch-wosp

Tak czy inaczej, z oczywistych względów wspomnianych powyżej, ja osobiście zawsze daje coś na WOŚP, przy czym preferuję osobiste wręczanie datków wolontariuszom, niż „anonimowe” dotacje np. przelewem. Osobiste wręczanie pokazuje młodym wolontariuszom, że ich działanie ma sens.

Zawsze namawiam znajomych do stosunkowo najłatwiejszej formy pomocy. Do wrzucania do puszek wolontariuszy WOŚP drobnych z naszych skarbonek i portfeli.

1. Jest to łatwy sposób na bardzo pozytywne wydanie nagromadzonych drobnych monet. Bank i tak to sobie maszynowo przeliczy i zaksięguje. Więc nie musimy się przejmować losem biednych wolontariuszy po nocach przeliczających miedziaki.

2. Gdyby każdy dał choć odrobinę efekt byłby większy – dlatego namawiam znajomych i czytelników do wrzucania monet do puszek. Dużo ludzi mówi o WOŚP – jednak mniej cokolwiek daje. Liczę na efekt kumulacji. Np. w sieci sklepów Żabka w moim mieście puszki stoją przez kilka dni w okolicach akcji,

3. Tymczasem myślę, że warto pamiętać o innych akcjach, fundacjach, wolontariatach czy np. Caritas oraz wrzucać monety nie tylko raz do roku od święta, ale regularnie. Myślę, że sam, ze swoim nawykiem regularnego wrzucania monet na wolontariat (sprawdzone i dobrze udokumentowane akcje) daję łącznie w obrębie roku więcej niż nie jeden „skruszony” Polak, którego raz do roku ruszy sumienie z okazji WOŚP i wrzuci z poczuciem obowiązku jakiś banknot.

Nie ma się tutaj co gorączkować, czy snuć ideologicznych przemyśleń. Trzeba pomóc. Dlaczego? Ta pomoc może być potrzebna kiedyś także Tobie czy Twojej rodzinie!


Wyślij ten wpis znajomym!

4 thoughts on “WOŚP – dać czy nie dać? Kontrowersje i pozytywy.”

 1. Zgadzam sie z Tobą bez dwóch zdań
  Przede wszystkim trzeba pomóc, w drugiej kolejności można (a nawet należy) rozważać pozostałe elementy tej „układanki” (efektywność, efektowność, intencje…)
  Zawsze a`propos orkiestry będą mi brzmiały w uszach słowa mojego kuzyna (księdza), który lat temu naście powiedział: „żeby ratować człowieka można sprzymierzyć sie taktycznie nawet z największym wrogiem”.

  1. Tak samo jak ja nie publikuję zupełnie za darmo (hosting, domeny, sprzęt, net.. kosztuje) tak samo fundacja nie może działać za darmo. Wiem, że zawsze część darowanej kasy idzie na koszta fundacji, ale także co w końcu trafia do potrzebujących.

   Nikt z nas nie zbiednieje od paru zł podarowanych do puszki wolontariuszowi WOŚP.

 2. Zawsze powtarzam, że sprawa jest ogólnie banalna: niech ci, którzy krytykują najpierw zrobią choć jedną dziesiątą teog co Owsiak i dopiero wtedy zaczną tą krytykę. Podejrzewam, że wtedy już by mieli inny punkt widzenia. Ale najpierw trzeba chcieć coś zrobić.

  1. ale co takiego robi Owsiak? wydaje nasz pieniądze:) więc robimy więcej niż 1/10 tego co on kiedy wrzucamy do jego puszek czy tam biednym na rynku czy do skarbonki w Kościele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.