OFE i ZUS bez szans na przetrwanie? Jak przeciwdziałać zapaści systemu emerytalnego?

W poprzednim wpisie na temat wyboru OFE i ZUS, który możecie przeczytać TUTAJ pisałem o nieuniknionej zapaści systemu emerytalnego, którego przedsmak możemy poczuć właśnie teraz, przy… ekhmmm… kolejnej „aktualizacji” systemu emerytalnego.

W dużym skrócie, aktualna piramida demograficzna Polski przedstawia stan katastrofalny, gorszy nawet od podręcznikowego przykładu populacji zanikającej, sytuacja jest pogłębiona przez masową emigrację Rodaków, którzy w większości zostają na Zachodzie często ściągając, lub zakładając rodziny.

Docelowo w Polsce pozostaną sami emeryci, na których nie będzie miał kto płacić składek emerytalnych, obojętne czy w systemie bismarckowskim (ZUS) czy mieszanym bismarckowsko-kapitałowym(OFE-ZUS). Polski system emerytalny przy obecnych trendach demograficznych jest w 100% skazany na zapaść, powolną, pełzającą degrengoladę.

czytaj: Czy wybrać OFE czy ZUS?

 

Polska

Osobiście po prostu nie przewiduję jakiegokolwiek innego rozwiązania, niż w nieskończoność wydłużany wiek emerytalny oraz spadek większości emerytur spoza grup uprzywilejowanych do poziomu najniższej zapomogi socjalnej.

Czy można ten system uratować?

W teorii tak, w praktyce bardzo trudno. Czy są jakiekolwiek działania, które może podjąć rząd w celu poprawy sytuacji demograficznej?

Po pierwsze gospodarka…!

Po pierwsze jakichkolwiek działań się nie podejmie należy sprawić, że Polska stanie się dobrym krajem do prowadzenia biznesu – drobnego rodzinnego biznesu, prawdziwego planktonu gospodarczego, który obecnie się raczej tępi, szykanuje i tłamsi. Bez tej bazy gospodarczej nie będzie nadbudowy przemysłowej – bez silnej nadbudowy przemysłowej możemy się pożegnać z miejscami pracy dla młodych ludzi i jakakolwiek dalsza reforma (ściąganie repatriantów, rozwiązania podatkowe-prorodzinne) jedynie przyczyni się do produkcji białych niewolników, taniej siły roboczej docelowo i tak uciekającej z Polski, by pracować dla Niemców, Anglików i innych. Bez silnej gospodarki Polska skazana jest na zapaść.

Czytaj: Po piewsze gospodarka… http://oszczedzanie.info.pl/blog/its-the-economy-stupid-czyli-po-pierwsze-gospodarka-glupcze/

 

Zdjęcie-1171

Reformy podatkowe – prorodzinne.

Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, kiedy VAT na ubranka dla dzieci i inne akcesoria wynosi 23%, natomiast VAT na trumny tylko 8%, co jest metaforą polityki prorodzinnej polskiego rządu w ostatnich latach.

Fiskalne tłamszenie rodzin nie jest czynnikiem sprzyjającym dzietności. Niezależnie od przekonań politycznych należy to zmienić, we własnym dobrze pojętym interesie (polskim interesie).

Poles_in_Lithuania_Barry_Kent

Udział procentowy ludności polskiej wśród mieszkańców poszczególnych rejonów Litwy.

Repatrianci.

Mamy jako Polska ogromną bazę ludnościową za wschodnia granicą. Ogromna część terytorium Polski znajduje się na wschodzie, poza obecnymi granicami administracyjnymi i duża część ludności polskiej i potomków wciąż znajduje się poza obecnymi granicami. Rewindykacje graniczne przy obecnej kondycji państwa należy włożyć pomiędzy Science Fiction a bajkę o Czerwonym Kapturku, natomiast można tych ludzi ściągnąć do Kraju, w celu zapobieżenia katastrofie demograficznej.

Ciekawa sytuacja jest na Litwie, ciekawa politycznie, nieciekawa dla naszych Rodaków. Polacy w wielu regionach tego kraju będący nadal w większości są tam notorycznie szykanowani przez władze tego małego, nacjonalistycznego państewka. Skoro zmiany militarno-polityczne są nierealne, może by podjąć jakąś kampanię przesiedlenia tej ludności? Sprawa bardzo realna.

563px-Curzon_linia.svg

Zagrożenia repatriacji.

W ostatnich latach zaszła samoistna „urzędowa” repatriacja na szeroką skalę. Wielu obywateli Izraela odzyskało polskie obywatelstwo, wiele izraelskich dzieci i ludzi młodych także otrzymało bez żadnych problemów ze strony polskiej nasze paszporty. Czy jednak przy tym trendzie mogę sobie przejść po mieście i kupić macę w jakimś żydowskim geszefcie, bądź zjeść golonkę po żydowsku w koszernej restauracji? Nic z tego, tradycyjne miejsce Żydów w polskim społeczeństwie wypełniają powoli Chińczycy, a „repatrianci” z Izraela potraktowali raczej polski paszport raczej jako bilet wstępu do UE i raczej nie zapłacą już składki ZUS do polskiego budżetu.

To samo może stać się z repatriantami z Litwy czy z dawnych Kresów jeśli Polska gospodarka nie wzrośnie.

Podsumowując, bez kompleksowego działania podjętego już w chwili obecnej mamy, jako państwo, sytuację krytyczną jeśli chodzi o system emerytalny. Kolejne rządy nie mają żadnej koncepcji, a obecne ruchy przypominają raczej gaszenie ognia benzyną. Kolejne rządy nie widzą, że problem emerytalny to problem znacznie szerszy niż kwestia jednej, czy dwóch reform ZUS.

Czy to ma szansę zmienić się? Odpowiedzcie sami.