Made in Russia!

Calkiem niedawno jeden z moich kolegów zauważył ciekawą rzecz, wszyscy mówimy o tym, że Rosja to potężna gospodarka, duży potencjał, normalnie jakiś przyczajony tygrys – ukryty smok, jednak poza gazem w kuchence czy ew. ropą czy widzieliście ostatnio w swoim otoczeniu jakiś produkt z etykietką  'Made in Russia’? ja przyznam się, że dawno, ale to dawno nie widziałem.

Niedawno pisałem czym rożni się kraj poważny, jeśli chodzi o gospodarkę o kraju quasi-kolonialnego, możecie o tym przeczytać tutaj:

Patriotyzm ekonomiczny – sekret bogactwa.

Biorąc pod uwagę argumenty przytoczone w poprzednim poście, czyli gównie silną rodzimą produkcję przemysłową, Rosja jawi się jako ekonomiczne kuriozum, choć jak historia uczy, po Rosji się można wiele spodziewać, choć liczba zdarzeń i zagrań politycznych, których można się nie spodziewać jest znacznie wyższa, nieprawdaż?

4312413546_763699022f_b

Mimo pewnych znamion braku powagi Rosji, jako państwa – w jakim świetle jawi się Polska? To jest pytanie na które musimy sobie odpowiedzieć. Na pierwszy rzut oka nie jest źle, natomiast wydaje mi się, że jako kraj marnujemy ogromny potencjał gospodarczy, energetyczny, polityczny. Para idzie w gwizdek i to co nam chyba obecnie najlepiej wychodzi to produkcja mas zdeterminowanych emigrantów. Mimo ogromnej korupcji i zacofania Rosji, wydaje się, że ona przynajmniej próbuje coś zmienić: http://oszczedzanie.biz/blog/podatki-w-rosji-vat-i-podatek-dochodowy-w-rosji/ a jak to wypada u nas?

Collage_of_Moscow_2014

Wróćmy do produkcji rzesz emigrantów przez Polskę. Jeśli chodzi o emigrantów i emigrację – a wiem, że jest to potężny dylemat wielu młodych ludzi – sugerowałem nie raz spróbować „emigracji” wewnętrznej, czyli przeprowadzenia się do innego regionu Polski za pracą, wynajęcie mieszkania i pójście na swoje. mogliście o tym przeczytać między innymi we wpisie:

Wynajem mieszkania – argumenty za wynajmem. Mieszkanie z rodzicami.

A skoro o młodych ludziach mowa to chciałbym Wam coś zasugerować. Mimo pewnego sceptycyzmu co do Rosji, rosyjskiej gospodarki, itp., po pewnym ochłonięciu unormowaniu stosunków spowodowanych naszym (tzn. naszych niekompetentnym polityków) poparciem dla nacjonalistów Ukraińskich i tzw. Majdanu – Rosja jako kraj do współpracy, robienia biznesu (tzn. sprzedaży naszych polskich produktów)  więc może warto uczyć się języka rosyjskiego by zwiększyć swoje kompetencje zawodowe? Nawet jeśli nie będzie on przydatny tutaj, to może przyda się na emigracji za granicą – połączenie perfekcyjnej znajomości angielskiego i rosyjskiego może być dobrą mieszanką katalizującą rozwój naszej kariery. Inna sprawa, że język rosyjski jest po prostu ładny. Nie tylko w ustach jakiejś uroczej pani ze wschodu.

10899856133_59c9b25901_b