Internet mobilny. Rezygnacja z internetu i telefonu stacjonarnego. Ceny i parametry.

Dawno zwlekałem z decyzją co do tak podstawowej rzeczy jak modernizacja mojej infrastruktury internetowej i telekomunikacyjnej, jednak ostatnio jestem w nastroju renowacyjno-remontowym, czego mogliście doświadczyć czytając ostatnio moje blogi. Dziś podjąłem decyzję o rezygnacji ze stacjonarnego internetu i telefonu. Dlaczego? postaram się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym poście.

Telefon stacjonarny i fax to już dla mnie przeżytek. Dla celów firmowych (poza „prawdziwym” biurem mam drugie „home office” czyli domowy punkt biurowy) trzymałem stacjonarny i fax, jednak ostatnie faksowanie wykonałem coś koło 2 lat temu. Od tego czasu nie było potrzeby. Numer stacjonarny jest w tej chwili dla mnie dysfunkcjonalny – o ile jeszcze 1,5 roku temu, kiedy pierwszy raz decydowałem o pozostawieniu lub nie tel/faksu w domu ludzie mieli opory przed komórkami (koszt połączeń) – teraz w dobie megapakietów minut czy ofert w stylu 29 zł/mc bez ograniczeń mało kto już rezygnuje z kontaktu jeśli widzi nr komórkowy.

Tel. stacjonarny i fax to archaizm (jak na moje potrzeby). Czas się pozbyć tego średniowiecza.

test_mojeg-Modemupl

Jeśli chodzi o internet to przede wszystkim zapoznajcie się z moim speed testem (po naszemu testem prędkości połączenia internetowego) w internecie mobilnym na kartę u jednego z operatorów:

 • ping 71ms,
 • download 6.60Mbps,
 • upload 2.02Mbps

…to satysfakcjonujące mnie wyniki, poza pingiem lepsze niż to co mam w dotychczasowej ofercie przewodowej… aby uniknąć wiążącej umowy na 2 lata ostatnio nie aktualizowałem jej, przez to pozostając przy niskich parametrach łącza. Mam nadzieję, że bez większych cyrków pożegnam się z firmą stacjonarną Dialog, mistrzami upierdliwego nękania klienta i innych dziwnych dziwów. Co więcej;

 • Klasyczna infrastruktura przewodowa wspomnianej firmy jest coraz gorsza, a od nowego roku ich internet to droga przez mękę. Dialogowi podziękujemy…
 • …na przeskok do innego operatora przewodowego nie mam ochoty – konieczność wiercenia i puszczania np. światłowodu w relatywnie niedawno wyremontowanym mieszkaniu mnie średnio kręci, poza tym estetyka kabli wijących się gdzieś przy ścianie mnie średnio ekscytuje.
 • Operatorzy TV kablowej natomiast mają manierę wciskania człowiekowi wszystkiego w jednym pakiecie. Jeśli nie kupisz netu, pełnego pakiety TV i telefonu stacjonarnego to się to nie opłaca.
 • Nie mam ochoty wiązać się jakąkolwiek stacjonarną umową na dwa lata, albo i dłużej (jak to ma w manierze Polsat).

Dlatego biorę net na kartę:

 • Speedtest już znacie, wykonałem go na popularnej stronie speedtest.net, podane parametry czasem spadają, jednak nigdy nie więcej niż o połowę wartości – to dalej mnie satysfakcjonuje. Wspomniany internet intensywnie testuje od około miesiąca i zdaje egzamin.
 • Chcę oferty na kartę, czyli po prostu bez umowy, ponieważ daje mi to dużą swobodę zmiany operatora, kiedy tylko zechcę, w dowolnym czasie.
 • Cena: Kupiłem starter Play 19 zł za 2 GB transferu, następnie jednak wezmę doładowanie za 125 zł, daje mi to 20 GB transferu z ważnością na 5 miesięcy

opera_turbo

Wartości średnie i ciekawostki oszczędnościowe:

 • 6,25 zł za 1 GB transferu w wybranej przeze mnie opcji doładowania
 • 25 zł miesięcznie za 4GB transferu (nie pobieram filmów, przy głównie tekstowej pracy i blogowaniu mieszczę się poniżej 1GB tygodniowo)
 • Używając opcji Opera Turbo (klasyczna przeglądarka Opera) albo Opera Offroad w nowej Operze 18 jestem w stanie realnie zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu % przesłanych danych, co czyni przeglądanie ciężkich stron (np. portali internetowych z mnóstwem grafiki) opłacalnym na łączu mobilnym. Średnia oszczędność 30-40% transferu nie jest niczym szczególnym z przeglądarką Opera.
 • Używając serwera proxy na tablecie w przeglądarce Google Chrome oszczędzam dokładnie 6% ogólnego transferu. Mało w stosunku do Opery, ale w rozliczeniu rocznym robi się z tego pokaźny pakiet danych.
 • Dodatkowe dane oszczędzam używając blokad reklam na wszystkich komputerach (z wyłączeniem moich blogów – muszę wiedzieć co mi emitują reklamodawcy).

To by było na tyle.

Czy Ty masz jakieś pytania lub przemyślenia co do mojego wyboru i netu mobilnego?