Hejter.

Wyślij ten wpis znajomym!

Kto to jest „hejter”? Za Wikipedią: „osoba która krytykuje coś lub kogoś w bezwględny sposób; nienawistnik; najczęściej anonimowo lub pod pseudonimem”. Dzisiaj na temat hejterstwa uciąłem sobie pogawędkę z Kol. Romanem.

Moja przygoda z internetem

Moją przygodę z internetem rozpocząłem dwukrotnie, w różnych realiach i w różnych epokach. Mówię oczywiście o internecie postrzeganym pod kątem społeczności, bo doświadczenie w aspekcie technicznym system-sieć-firma-klienci było dość ciągłe, z tym, że w tym „ciągłym” wieloletnim doświadczeniu nie było przez pewien okres miejsca na społeczność i relacje międzyludzkie w internecie.

Zdjęcie-1202
Nawalamy? Lewy hejt prosty! Prawy hejterski sierpowy!

Moje podejście do netu v.1.0.

Moje pierwsze doświadczenie z netem to była sieć uczelniana oraz tematyczny IRC, gdzie prędzej czy później okazywało się, że każdy zna każdego i to w tzw. ‚realu’. To co nazywamy obecnie flameware’ami czy hejtami oczywiście odchodziło, ale w skali 20x mniejszej niż teraz. Dlaczego? Z prostej przyczyny – z powodu nieuniknionej konfrontacji w ‚realu’ na najbliższym zlocie kanału IRC czy cotygodniowym spotkaniu w pubie. Czy się działo? Jasne, że się działo, ale tempo ewentualnych kłótni było szybkie i najczęściej albo się ludzie szybko godzili, albo szybko dali sobie po mordzie, albo jedna strona ‚pasowała’ i temat się kończył szybciej niż mógł się na dobre rozpocząć.

Nick? Nick dawał niby jako taką anonimowość, ale de facto na ‚nick’ także się pracowało i w końcu było on niemal jak drugie imię, co więcej, jak mówiłem, nick finalnie i tak był kojarzony z rzeczywistą osobą w ‚realu’, którą się spotykało w pubie, mijało na korytarzu uczelni, albo piło z nią piwo na zlocie IRC. Za małe to było środowisko i zbyt zgrane na jakieś wielkie ‚dylematy moralne’

Moje podejście do netu v.2.0…

…to już była epoka tzw. dzieci neostrady, powszechnego netu w każdym domu, anonimowości, masówki, czyli to co mamy teraz, epoka Blogspota, anonimowości i wesołej anarchii – wesołej dla hejterów, niekoniecznie dla hejtowanych.

Oj, nie umiałem sobie z hejterami poradzić mając wciąż w głowie psychologiczny konstrukt z uczelnianego netu v.1.0, gdzie to zjawisko nie występowało, a i szacunek wzajemny był większy. Nie potrafiłem sobie z hejterami poradzić zarówno emocjonalnie (skala zjawiska?) jak i technicznie (ograniczenia Blogspot’a).

Po wielu doświadczeniach to się zmieniło i to doświadczaniach takich, że dupa blednie a blask ciemnieje… szczegóły zostawmy na inny post.

Hejter… jak pieprz.

Z czasem, jak koledze Romanowi napisałem, do hejterstwa się przyzwyczaiłem. Kanoniczny hejter stoi na straży wszelkich moich czynności w internecie jak wierny pies. Zakładaniu bloga publicystycznego oszczedzanie.info.pl towarzyszyły hejty jakim to jestem gównianym blogerem, uruchamianiu odzyskanego adresu bloga pomocniczego oszczedzanie.biz towarzyszyli hejterzy, piekląc się, że jakże to tak, jak można pisać krótko i lakonicznie o oszczędzaniu, skoro ten czy inny jedyny najświętszy guru blogosfery pisze tylko i wyłącznie długie elaboraty, a ja przecież o blogowaniu gówno wiem.

To nic, że według różnych systemów statystyk czytelność ja mam na poziomie 50-90 tysięcy ludzi miesięcznie (a to przecież dopiero lekka rozgrzewka), kanoniczny hejter od pierwszych 90-100 czytelników utwierdza mnie w nieustannym przekonaniu, że piszę gówno, którego nikt nie czyta.

I tu Wam zdradzę wielką tajemnicę…

Byłem kiedyś, kilkakrotnie bliski porzucenia bloga oszczedzanie.info.pl, byłem już po decyzji sprzedaży domeny oszczedzanie.biz, byłem po decyzji likwidacji bloga ‚pin i zielony’ ale wszedł jeden z drugim hejter, jedna z drugą koleżanka hejterka i zaczęła hejtować jakie to ja guano piszę i jakim to ja wielkim złym Remigiuszem jestem! No i ja zupełnie i po ludzku na złość ciulom i pindom (niektórzy w międzyczasie już byli mi doskonale znani z prawdziwego nicka i adresu ich bloga) zostałem i przełamałem kryzys w pisaniu!

Czy nie jest przypadkiem tak, że częściowo tym hejterom zawdzięczam sukces?

Higiena bloga…

Oczywiście nauczyłem się, że dla zwykłego Czytelnika hejt jest czymś obrzydliwym, a wojenki z hejtermi zniechęcają, czego się kiedyś na własnej skórze nauczyłem, dlatego mam włączoną albo całkowitą moderację, albo pre-moderację i hejterskich komentarzy u mnie nie przeczytacie, co nie znaczy, że ich (do mojej wiadomości) nie ma. Otóż hejterzy są i napieprzają jak cholera czy to na maila, czy to w komentarzach ze stałą śpiewką…

Nawet teraz, kiedy rozpoczynam stary-nowy projekt, mianowicie projekt anglojęzycznej części bloga, czy popieram tę czy inną akcję społecznościową,  hejterstwo w ten czy inny sposób napieprza, że hej. Tym bardziej mnie to jednak motywuje mnie to do działania i utwierdza w przekonaniu sukcesu.

Jeśli rozpoczynasz własnego bloga…

…przyzwyczaj się do hejtera, raz na jakiś czas rzuć mu jakiś okruch, jak temu gołębowi-obsrywaczowi na Starym Rynku. Jeśli jesteś Blogerem lub Blogerką Twój przyjaciel hejter będzie Ci towarzyszył do końca. Forever ever, wieczna symbioza i usrana przyjaźń po grobową deskę.

Polub zatem swojego „przyjaciela” hejtera!


Wyślij ten wpis znajomym!

4 thoughts on “Hejter.”

 1. Czasami moze i fajnie byloby u Ciebie zobaczyc jakis hejterski komentarz, zeby zobaczyc jak sobie z nim poradziles i ze to zlewasz. Taka lekacja dla innych blogerow. Ostatnio Magda z finansenaobcasach.info dostala jakis hejterski komentarz o tym ze sie nie zna na wodach mineralnych a o nich pisze i wybrnela super z tej dyskusji. Urosla w moich oczach jako blogerka:)

  1. Bloguję już od paru lat i odkryłem absolutnie najlepszą metodę radzenia zobie z hejterami, a wlasciwie podpowiedział mi ją inny autor.

   pojawia się hejter? Kasujesz jego/jej wywody i nie odpowiadasz w żaden sposób – jeśli dasz się wciagnąć idiocie do dyskusji, to on najlpierw sprowadzi dyskusję do swojego poziomu, potem ją wygra. Dlaczego? Bo ćwiczy ten hejt na co dzień, kiedy ty jesteś zajęta czymś pozytywnym.

   Kolezanka Magda jest zapewne wyjątkiem potwierdzającym regułę, natomiast mnie osobiście znudziło wciaganie się w dyskusje z hejterami, tak samo jak przeonywanie spamera by nie spamował po dobroci, ze wskazaniem mu/jej alternatyw uczciwej i taniej jak barszcz reklamy.

   Czas, moja droga, czas….

   Co nie znaczy, że z hejteriady która osiadła gdzieś tam na filtrze moderacji ie moge czerpać pozytywnej motywacji do pracy 😉

 2. Powiem tak…
  Ja i tylko ja decyduję na ile ważny jest dureń, który mnie krytykuje…
  I tak jak psychiatra nie dyskutuje ze swoim pacjentem, tak ja nie dyskutuję ze swoimi „dyżurnymi durniami”.
  Chce ktos robić z siebie głupka? Proszę bardzo, niech robi. Jest wolnym człowiekiem…
  Ale ja też jestem wolny i nie mam żadnego obowiązku „leczyć” kogokolwiek z jego głupoty.
  Mam dużo ciekawsze zajęcia na tym świecie 🙂
  Jak to napisał Marek Aureliusz w swoich „Rozmyślaniach”:

  „Jak wielki spokój zyskuje ten, kto nie baczy na to, co bliźni mówi, czyni lub myśli, ale na to tylko, co sam robi, by było sprawiedliwe i zbożne. Dobry bowiem człowiek nie powinien zwracać uwagi na błędy innych, lecz iść drogą prostą bez zboczeń.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.