Blog o oszczędzaniu – to już 9 miesięcy. Plan wydawniczy.

Dziś mam ochotę na krótkie przemyślenie i podsumowanie około 9 miesięcy istnienia bloga oszczedzanie.info.pl – oczywiście mówienie o 9 miesiącach to pewne uproszczenie, pierwsze 3 miesiące istnienia to był dość niszowy eksperyment. Zadawałem sobie wtedy pytania, Czy przeniesienie na własny hosting WordPress się sprawdzi? Czy uda się wszystko skonfigurować? Czy Google pozytywnie zaindeksuje moje wpisy, bez perturbacji? Jaką formę publikacji przyjąć, jak właściwie prowadzić tego bloga?

Oczywiście w międzyczasie kontynuowałem oszczędnościowego bloga na Blogspocie, który jednakże, w moim przekonaniu zszedł w niewłaściwą stronę, chociażby przez ograniczenia systemu, których nie dało się przeskoczyć przy rosnącej popularności. Stary blog został także masowo zaatakowany przez spamerów, a próba poradzenia sobie z nimi spowodowała znaczne utrudnienia dla Czytelników (blokady). Byłem często sfrustrowany przez coraz bardziej niesprawdzający się system Blogger/Blogspot należący do Google, na szczęście w przygotowaniu czekał nowy adres oszczedzanie.info.pl oraz „odzyskana” domena rezerwowa  oszczedzanie.biz

Jak poradzić sobie z rosnącą popularnością i rozwojem, który przekroczył moje najśmielsze oczekiwania (zakładając bloga nie podejrzewałem, że stanie się popularny)?

270px-Piggy_bank2

Na początku Czytelnicy podchodzili sceptycznie do nowego projektu wiedząc, że jestem człowiekiem, który lubi eksperymentować z nowymi blogami i formułami, tym razem jednak to był finał moich eksperymentów – najzwyczajniej w świecie zabrakło na nie czasu. Skupiłem się na tworzeniu od nowa bloga o oszczędzaniu.

Plan wydawniczy.

Mój plan wydawniczy jest obecnie dość mocno dostosowany do mojego harmonogramu i znacznie różni się od pierwotnej, dość spontanicznej formuły blogowania.

1-2 razy w tygodniu możecie się spodziewać postu na oszczedzanie.info.pl – jest to sztandarowy adres bloga i moje główne miejsce w oszczędnościowo-konsumenckiej blogosferze. Wpisy te są ważne dla mnie (i mam nadzieję, że także dla Was) obejmują poważniejszą, lub bardziej publicystyczną tematykę oszczędnościową.

1 raz lub więcej w tygodniu możecie się spodziewać oszczędnościowych aktualności, ciekawostek i krótkich wiadomości na moim osobistym miniblogu oszczędnościowym. Formuła publikowania na społecznościówkach nie do końca mi odpowiada i adres minibloga oszczedzanie.biz spełnia po części rolę czegoś w rodzaju miksu używania FB, G+ Pingera i Naszej Klasy w jednym… z tym że na własnym niezależnym adresie. Do korzystania z minibloga zapraszam także znajomych czytelników i autorów, można coś tam napisać i przy okazji polecić własny blog. Ot… taka quasi-społecznościówka pomocnicza dla głównego bloga oszczedzanie.info.pl prowadzona dla własnej satysfakcji (oczywiście zintegrowana z kontem Facebooka, dla wygody czytelników).

Rozwój oraz „blog roku”…

Myślałem, aby zgłosić nowego bloga do konkursu Blog Roku 2013. W poprzedniej potyczce, w której stanęli wobec siebie blogerzy oszczędnościowi mój blog zdobył 1 miejsce.  Znam swoja wartość jako autora, jednak mimo ewidentnego sukcesu nowego bloga na potyczki konkursowe jest jednak zbyt wcześnie. Muszę poświęcić więcej energii na rozwój bloga w takim kierunku, jaki sobie wymarzyłem. Pozostało bardzo dużo pracy na nowych hostingach. Trzeba wiele rzeczy zrobić na nowo, a czasu jest mało.

Tym razem jednakże zamiast zachęcać do wspierania mnie w jakimś blogowym konkursie zachęcam Was do przeczytania postu u mojego Kolegi – autora i wsparcie jego szlachetnej inicjatywy: 

http://refael72.blogspot.com/2014/01/1-dla-asi.html

Warto wspierać to co naprawdę ważne.

Wracamy do wątku głównego…

Jakie tematy zagoszczą tutaj?

W tym wcieleniu bloga tematy trochę poważniejsze, jeśli chodzi o finanse i oszczędzanie, niż na dawnym luzackim Blogspocie. Mam trochę mniej czasu na blogowanie niż kiedyś i siłą rzeczy muszę się skupić na konkretach, które chcę rozpisać, przemyśleć i przedyskutować, mniej pisząc o moich osobistych sprawach czy różnych wizjach ekonomiczno-społecznych. Jest większa koncentracja na finansach i oszczędzaniu 🙂

O doborze tematów decydujecie także Wy – Czytelnicy. Czy macie jakieś życzenia co do kolejnych wpisów?