Błędy w CV – jak się ich wystrzegać?

Wyślij ten wpis znajomym!

Kiedy sytuacja na rynku pracy jest trudna o sukcesie kandydata może zadecydować nawet najdrobniejszy szczegół. Powodem, dla którego można nie otrzymać wymarzonej pracy wcale nie musi być brak odpowiedniego doświadczenia, czasami problemem jest źle napisane CV. Na szczęście nie trzeba wielkich starań, żeby napisać życiorys poprawnie, wystarczy wystrzegać się paru błędów.

.

Sztuka pisania CV polega na uwzględnieniu wielu aspektów na raz – z jednej strony, dla pracodawcy kluczowe będą informacje na temat naszych umiejętności i doświadczenia, z drugiej zaś CV powinno być lekkie, czytelne i przyjazne dla oka. Warto zaglądać do poradników i materiałów opracowywanych przez specjalistów od rekrutacji, np. na: http://www.grafton.pl/strefa-kariery/jak-napisac-cv/ – tam znajdziemy zbiór porad i informacji na temat tego, jak powinna wyglądać komunikacja z potencjalnymi pracodawcami. A o tym jak nie powinna możecie przeczytać poniżej:

.

Zdjęcie z wakacji w CV?

.

Pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę osoba rekrutująca będzie Twoje zdjęcie. Jeśli się nie spodoba, taka osoba, może w ogóle nie przeczytać dalszej części CV. Nie stracisz oczywiście możliwości na otrzymanie zatrudnienia, ponieważ komuś nie spodoba się Twój nos lub kształt brwi. Problem pojawia się wtedy, kiedy fotografia załączona do aplikacji ma charakter nieformalny, prezentuje Cię w sytuacji prywatnej lub jest np. samym wycinkiem fragmentu twarzy. Do CV nie powinno się też dołączać zdjęć, na których oprócz Ciebie są inni ludzie.

.

Nieodpowiedni_adres_email@buziaczek.pl

.

Wpisując swoje dane kontaktowe warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: czy potraktowałbym poważnie kogoś z takim adresem e-mail? Nikt nie chce zatrudnić „rudej kocicy”, „słodkiego aniołka” czy „super macho”. Pracodawca zdecydowanie wolałby dać pracę Adamowi Nowakowi lub Joannie Kowalskiej. Warto więc, chociażby na potrzeby rekrutacji, założyć taki adres e-mail, który będzie brzmiał poważnie i wiarygodnie.

.

Nuż w bżuhu

.

Choć forma CV jest z reguły prosta i schematyczna, nie brak w niej ortograficznych i stylistycznych pułapek. Zanim wyślemy swoją aplikację do pracodawcy, warto powtórzyć także zasady interpunkcji. Ich nieprzestrzeganie w CV może spowodować, że przyszły pracodawca pomyśli, że jesteś osobą niedbałą i roztrzepaną. Takie błędy zdarzają się nawet najlepszym, warto więc przed rozesłaniem życiorysu oddać go do sprawdzenia komuś obiektywnemu.

.

Sakramentalne „zgadzam się”

.

Jest też jeden błąd, który może się wydać drobnostką, a który jest często popełniany przez zwykłe niedopatrzenie. Tym błędem jest brak klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Klauzula ta może być zawarta na końcu CV i napisana mniejszą czcionką, jednak koniecznie musi się pojawić, ponieważ bez niej osoba rekrutująca nie będzie mogła w żaden sposób wykorzystać Twoich danych, czyli np. nie będzie mogła wprowadzić ich do bazy w komputerze, co może być konieczne do dalszego przebiegu rekrutacji.

G0801

.


Wyślij ten wpis znajomym!

13 thoughts on “Błędy w CV – jak się ich wystrzegać?”

 1. Kilka razy z dobrym skutkiem (zatrudniono tę osobę) doradziłem, by jeśli CV wysyłamy pocztą, wydrukować je na kolorowym papierze 🙂 W całej masie zwróciło uwagę…

 2. Dodam jeszcze od siebie, że warto zadbać nie tylko o kolor, ale i jakość papieru na jakim drukuje się CV. Na rozmowach kwalifikacyjnych często zwracano uwagę (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) na wygląd CV ze względu na to, że było ono wydrukowane na grubszym, lekko fakturowanym papierze.

  1. A to CV jeszcze sie wysyla w postaci papierowej?
   Moja rada: jezeli spedziles sporo czasu na szlifowaniu wygladu CV zapisz je jako dokument PDF – masz wtedy pewnosc, ze na komputerze odbiorcy bedzie wygladalo tak samo jak u Ciebie.

   1. Tak, często jak najbardziej wysyła się „papier” – starej daty prezes (a nawet nie tak starej, mam tu na mysli moja skromną osobę) wciąż lubi rozłożyć sobie na biurku papiery, a nie koniecznie przeglądać CV kandydatów na tablecie gdzieś „w locie”.

    Jeśli zależy komuś bardzo na pracy – ja bym wysłał zarówno PDF jak i papier pocztą, mimo, że pozornie wydaje się to bez sensu.

   2. Wysyła się wysyła…
    Co wiecej, coraz częściej (chociaż moim zdaniem i tak zbyt rzadko), stosuje sie francuski zwyczaj pisania listu motywacyjnego odręcznie.

    1. powiem Ci, że moje pismo odręczne, między innymi na skutek starej kontuzji sportowej, jest fatalne

     za to na komputerze piszę calkiem ładnie 😛

 3. A moim zdaniem jeśli chodzi o zdjęcie czy wygląd CV to zależy na jakie stanowisko aplikujemy. Jeśli chcemy dostać posadę w której trzeba się wykazywać kreatywnością, to warto zadbać o ciekawe zdjęcie i interesujący wygląd dokumentu. Poza tym teraz coraz częściej w Polsce można spotkać się z CV ekstremalnym – bardzo kreatywnego, w innej formie – nawet spotkałam się z CV w postaci filmu. Jedyna zasada której zawsze i bezwzględnie należy się trzymać to CV musi być wolne od błędów. Pozdrawiam.

 4. Warto po prostu ściągnąć gotowy szablon z sieci i uzupełnić go swoimi danymi. Ważne, żeby był przejrzysty, bez błędów, czytelny…kiedyś widziałem takie ambitne CV, że aż było przesadzone. Ozdobne litery, ramki…Nadgorliwość też nie jest w porządku.

 5. Widziałem i słyszałem w życiu o naprawdę ciekawych pomysłach na CV. Jednym z nich była osoba aplikująca do firmy projektowej. Stworzyła CV w postaci rozkładanego projektu domu. Po wyjęciu z koperty po prostu ciągnęło się za jeden listek i powstawał z tego całkiem ładny model domku z papieru – trochę jak takie klasyczne szopki pod choinkę.
  Innym razem grafik komputerowy zamiast CV wysłał CD – z filmem przedstawiającym jego portfolio połączone z opisem jego doświadczenia i osobowości. Filmik kończył się ujęciem motocyklisty odjeżdżającego w kierunku zachodzącego słońca (jego hobby – motocykle).

  To co chcę przekazać, to to, że brak błędów ortograficznych, czy adresu e-mail z głupią ksywką nie jest wystarczające. Jeżeli chcemy zaistnieć poprzez CV, takie podstawy nie wystarczą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.