Błędy w CV – jak się ich wystrzegać?

Kiedy sytuacja na rynku pracy jest trudna o sukcesie kandydata może zadecydować nawet najdrobniejszy szczegół. Powodem, dla którego można nie otrzymać wymarzonej pracy wcale nie musi być brak odpowiedniego doświadczenia, czasami problemem jest źle napisane CV. Na szczęście nie trzeba wielkich starań, żeby napisać życiorys poprawnie, wystarczy wystrzegać się paru błędów.

.

Sztuka pisania CV polega na uwzględnieniu wielu aspektów na raz – z jednej strony, dla pracodawcy kluczowe będą informacje na temat naszych umiejętności i doświadczenia, z drugiej zaś CV powinno być lekkie, czytelne i przyjazne dla oka. Warto zaglądać do poradników i materiałów opracowywanych przez specjalistów od rekrutacji, np. na: http://www.grafton.pl/strefa-kariery/jak-napisac-cv/ – tam znajdziemy zbiór porad i informacji na temat tego, jak powinna wyglądać komunikacja z potencjalnymi pracodawcami. A o tym jak nie powinna możecie przeczytać poniżej:

.

Zdjęcie z wakacji w CV?

.

Pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę osoba rekrutująca będzie Twoje zdjęcie. Jeśli się nie spodoba, taka osoba, może w ogóle nie przeczytać dalszej części CV. Nie stracisz oczywiście możliwości na otrzymanie zatrudnienia, ponieważ komuś nie spodoba się Twój nos lub kształt brwi. Problem pojawia się wtedy, kiedy fotografia załączona do aplikacji ma charakter nieformalny, prezentuje Cię w sytuacji prywatnej lub jest np. samym wycinkiem fragmentu twarzy. Do CV nie powinno się też dołączać zdjęć, na których oprócz Ciebie są inni ludzie.

.

Nieodpowiedni_adres_email@buziaczek.pl

.

Wpisując swoje dane kontaktowe warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: czy potraktowałbym poważnie kogoś z takim adresem e-mail? Nikt nie chce zatrudnić „rudej kocicy”, „słodkiego aniołka” czy „super macho”. Pracodawca zdecydowanie wolałby dać pracę Adamowi Nowakowi lub Joannie Kowalskiej. Warto więc, chociażby na potrzeby rekrutacji, założyć taki adres e-mail, który będzie brzmiał poważnie i wiarygodnie.

.

Nuż w bżuhu

.

Choć forma CV jest z reguły prosta i schematyczna, nie brak w niej ortograficznych i stylistycznych pułapek. Zanim wyślemy swoją aplikację do pracodawcy, warto powtórzyć także zasady interpunkcji. Ich nieprzestrzeganie w CV może spowodować, że przyszły pracodawca pomyśli, że jesteś osobą niedbałą i roztrzepaną. Takie błędy zdarzają się nawet najlepszym, warto więc przed rozesłaniem życiorysu oddać go do sprawdzenia komuś obiektywnemu.

.

Sakramentalne „zgadzam się”

.

Jest też jeden błąd, który może się wydać drobnostką, a który jest często popełniany przez zwykłe niedopatrzenie. Tym błędem jest brak klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Klauzula ta może być zawarta na końcu CV i napisana mniejszą czcionką, jednak koniecznie musi się pojawić, ponieważ bez niej osoba rekrutująca nie będzie mogła w żaden sposób wykorzystać Twoich danych, czyli np. nie będzie mogła wprowadzić ich do bazy w komputerze, co może być konieczne do dalszego przebiegu rekrutacji.

G0801

.