Wyprawa w wysokie Tatry – wpis gościnny

Witajcie. Lato na blogu „Oszczędzanie” to czas częstych wpisów poza tematem głównym bloga, jeśli „dobre wiatry zawieją” – wpisów turystycznych. Kontynuując tradycję zamieszczam e-mail Andrzeja z Leszna oraz zdjęcia z jego wyprawy.

Koledze dziękuję – a Was zapraszam do lektury. Zdjęcia można, a nawet należy, kliknąć i powiększyć.

Witam przesyłam fotki z wypadu w Tatry – zostały zrobione na szczycie Świnicy 2300 m.n.p.m, inne prezentują dojście do Świnicy, a jedna to Morskie Oko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANiedawno odbyłem 4 dniowy wypad w Tatry zapowiadało się łatwo i przyjemnie,  przyjechałem z kuzynem i z rodziną do Zakopanego, co mnie zastało – okropny ścisk – już na zakopiance były 2 godzinne korki wrrr. Ceny w Zakopanym porażają, dlatego zdecydowaliśmy się na nocleg w Kościelisku i ewentualny dojazd do centrum pierwszego dnia pokręciliśmy się po Krupówkach ścisk był nieziemski – a jeżeli w Karpaczu ceny są pod Niemca to na Krupówkach chyba pod Szwajcara…

…ale nic 2 dnia decyzja idziemy w góry cel Świnica 2300 m.n.p.m chciałem zaliczyć Rysy ale to zostawiłem sobie na inny wypad. Zaczęliśmy wejście od 6 rano żeby zdążyć wejść i zejść przed nastaniem nocy. To nie był mój pierwszy wypad w Tatry wcześniej zaliczyłem Giewont i Kasprowy a Karkonosze to mam schodzone całe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANigdy wcześniej też nie przywiązywałem wagi do aż tak starannego przygotowywania się na wyprawy wysokie buty uznawałem za przesadę i niezbyt sensowną inwestycję, bo ile razy w roku się przydadzą po tej wyprawie. Zmieniłem jednak zdanie wejście zaczęliśmy od Kuźnic już na wysokości 1200 m szlak był bardzo kamienisty i trafiłem kostką w kamień, ból był silny ale kontynuowałem dalej  na 2000 m temperatura ostro spadła ja miałem tylko kurtkę przeciw deszczową zaczęły się bardzo ostre podejścia dla osób bez jakiegokolwiek przygotowania kondycyjnego mogły by być nie do przejścia zaczął padać deszcz, kamienie zrobiły się śliskie adidasy mi przemokły w końcu zaliczyłem poślizg i lekkie skręcenie kostki. Ból tym razem był silniejszy ale na szczęście mogłem dalej iść.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPóźniej przy podejściu ostatnich 300 metrów żarty się skończyły, to była już bardziej wspinaczka niż podejście, każdy  drobny błąd mógł skutkować śmiertelnym upadkiem, co roku kilka osób spada ze Świnicy. Nogi mi się ślizgały a ręce kurczowo zaciskały na łańcuchach asekuracyjnych a dodam jeszcze że nie było ich za wiele w końcu się udało wejść na szczyt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWszystko fajnie ale trzeba jeszcze zejść a sił coraz mniej nie zabrało się prowiantu ani termosu z kawą. Jakoś udało się zejść na halę gąsienicową 1500 m ale byliśmy już totalnie wykończeni i poobijani.

Wnioski z tego są takie wybierając się w wysokie partie Gór powyżej 1800 m należy się bezwzględnie przygotować o ile w Karkonoszach da się chodzić w niskich butach to w Tatrach bezwzględnie buty powyżej kostki,  długie spodnie bo można się poodzierać zawsze jakiś prowiant i coś ciepłego do picia,  kurtka przeciw deszczowa, naładowany telefon, sprawdzić pogodę, wcześniejsze przygotowanie kondycyjne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWysokie partie naprawdę nie są dla wszystkich Ratownicy Topr codziennie ściągają jakiś ludzi co albo skręcili nogi albo stracili siły i nie byli w stanie iść. Tatry bez przygotowania mogą zabić i niema w tym żadnej przesady.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJeszcze raz dziękuję Koledze za recenzję – a Was zapraszam do komentowania poniżej!