Wskazówki jak oszczędzać pieniądze. 10 sposobów na oszczędzanie #5

Wyślij ten wpis znajomym!

100 sposobów jak oszczędzać pieniądze? Nie… zdecydowanie nie mam zamiaru pisać tu pracy magisterskiej na temat oszczędzania. Pakiety porad po 10 sposobów są łatwiejsze do strawienia i przemyślenia – pojedyncze fajne pomysły nie giną w chaosie. Wolę skupić się na kilku konkretnych przemyśleniach na raz i mam nadzieję, że to także jest wygodniejsze dla Czytelników.

1. Oszczędzaj na programach komputerowych. Zainteresuj się darmowymi odpowiednikami popularnych programów. OpenOffice lub LibreOffice zamiast MSOffice jest tego sztandarowym przykładem.

2. Kupuj w internecie. Ostatnio oszczędziłem ponad 30% ceny preparatu do klimatyzacji samochodowej kupując w internecie (wliczając w to koszty wysyłki).

kalkukacja.jpeg

3. Czy naprawdę potrzebujesz płatnej telewizji? Być może kanały bezpłatne w zupełności Ci wystarczą. Czy nie jest tak, przypadkiem, że korzystasz częściej z internetu niż z telewizora?

4. Spędzaj czas wolny na lokalnych rowerowych wycieczkach, spacerach po lesie, wędrówkach po okolicznych wzgórzach, itp. – czy już widzisz, że te formy wypoczynku nie kosztują wiele? Czy koniecznie trzeba wydać dużo np. na majówkę?

5. Pomyśl o urządzeniu najbliższej imprezy w domu, na działce, w ogrodzie, itp. zamiast w pubie. Trunki i jedzenie zorganizowane we własnym zakresie kosztują mniej.

6. Nie wydawaj pieniędzy tylko po to by poprawić sobie nastrój. Czasem emocjonalne zakupy są po prostu nietrafione.

7. Zamień drogie konto bankowe, które jest dodatkowo nisko oprocentowane na konto które nie dość, że nie będzie Cię kosztować krocie, to jeszcze na Ciebie zarobi – pomoże Ci w tym strona: http://finanse.oszczedzanie.info.pl/

8. Naucz swoje dzieci oszczędnościowych nawyków, zaprocentuje to w przyszłości 🙂

9. Umów się, w gronie osób dorosłych, że zamiast robienia sobie wzajemnie drogich i czasem niepotrzebnych prezentów wystarczy kawa, ciasto, jakiś smakołyk i wspólne spotkanie. Święta nie muszą oznaczać mega-wydatków na prezenty.

10. Znajdź sobie konstruktywne zajęcie zamiast siedzieć i oglądać TV bądź grać w bzdurne gry. Może zrobisz coś koło domu? Może naprawisz jakieś urządzenie, za co normalnie trzeba by zapłacić fachowcowi? Pamiętaj, że czas to pieniądz.

CDN…

 


Wyślij ten wpis znajomym!

2 thoughts on “Wskazówki jak oszczędzać pieniądze. 10 sposobów na oszczędzanie #5”

  1. Ad. 2 I tu również należy robić to z głową. Bo jakowiek w internecie najcześciej jest taniej niz w realu, to nie zawsze. Czasami lepiej zapytać w sklepie na rogu o zniżkę. W zęby za to się nie dostanie (przynajmniej ja o takim przypadku nie słyszałem), a bywa, że utargować można sporo.
    Kilka lat temu w ten sposób kupiłem lodówko -zamrażarkę. Wyszło o 8% taniej niż najtańsza oferta w necie.
    Ogólnie kupowac należy powoli i z głową. Zakupu to bardzo rzadko „walka o życie” i nic sie nie stanie jeśli kupimy „jutro”, a nie „dzisiaj”.

    1. Hmm trochę tych cykli oszczędnościowych wskazówek się napisało 🙂 to o czym piszesz także juz opisalem wiec tym bardziej zgadzam się w całej rozciągłości 🙂

      Tak pytajmy o zniżki i kalkulujmy ceny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.