Wskazówki jak oszczędzać pieniądze. 10 sposobów na oszczędzanie #5

100 sposobów jak oszczędzać pieniądze? Nie… zdecydowanie nie mam zamiaru pisać tu pracy magisterskiej na temat oszczędzania. Pakiety porad po 10 sposobów są łatwiejsze do strawienia i przemyślenia – pojedyncze fajne pomysły nie giną w chaosie. Wolę skupić się na kilku konkretnych przemyśleniach na raz i mam nadzieję, że to także jest wygodniejsze dla Czytelników.

1. Oszczędzaj na programach komputerowych. Zainteresuj się darmowymi odpowiednikami popularnych programów. OpenOffice lub LibreOffice zamiast MSOffice jest tego sztandarowym przykładem.

2. Kupuj w internecie. Ostatnio oszczędziłem ponad 30% ceny preparatu do klimatyzacji samochodowej kupując w internecie (wliczając w to koszty wysyłki).

kalkukacja.jpeg

3. Czy naprawdę potrzebujesz płatnej telewizji? Być może kanały bezpłatne w zupełności Ci wystarczą. Czy nie jest tak, przypadkiem, że korzystasz częściej z internetu niż z telewizora?

4. Spędzaj czas wolny na lokalnych rowerowych wycieczkach, spacerach po lesie, wędrówkach po okolicznych wzgórzach, itp. – czy już widzisz, że te formy wypoczynku nie kosztują wiele? Czy koniecznie trzeba wydać dużo np. na majówkę?

5. Pomyśl o urządzeniu najbliższej imprezy w domu, na działce, w ogrodzie, itp. zamiast w pubie. Trunki i jedzenie zorganizowane we własnym zakresie kosztują mniej.

6. Nie wydawaj pieniędzy tylko po to by poprawić sobie nastrój. Czasem emocjonalne zakupy są po prostu nietrafione.

7. Zamień drogie konto bankowe, które jest dodatkowo nisko oprocentowane na konto które nie dość, że nie będzie Cię kosztować krocie, to jeszcze na Ciebie zarobi – pomoże Ci w tym strona: http://finanse.oszczedzanie.info.pl/

8. Naucz swoje dzieci oszczędnościowych nawyków, zaprocentuje to w przyszłości 🙂

9. Umów się, w gronie osób dorosłych, że zamiast robienia sobie wzajemnie drogich i czasem niepotrzebnych prezentów wystarczy kawa, ciasto, jakiś smakołyk i wspólne spotkanie. Święta nie muszą oznaczać mega-wydatków na prezenty.

10. Znajdź sobie konstruktywne zajęcie zamiast siedzieć i oglądać TV bądź grać w bzdurne gry. Może zrobisz coś koło domu? Może naprawisz jakieś urządzenie, za co normalnie trzeba by zapłacić fachowcowi? Pamiętaj, że czas to pieniądz.

CDN…