Ubezpieczenie samochodu na studencką kieszeń

Największym problemem studenta jest, jak wiadomo, notoryczny brak gotówki. Jednocześnie w życiu młodego człowieka nadchodzi czas na stawianie pierwszych znaczących kroków w dorosłość: pierwsze samodzielne mieszkanie, pierwsza praca i, oczywiście, pierwszy samochód. Sam zakup auta to spory wydatek, do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie samochodu i jego codzienne utrzymanie. Jak zatem znaleźć tanie ubezpieczenie lub co zrobić by zapłacić mniej?

Ubezpieczyciele, nie bez podstaw, mają zazwyczaj ograniczone zaufanie do młodych kierowców. Ze względu na ich wiek i brak doświadczenia firmy ubezpieczeniowe zwiększają opłaty, dlatego 20-latkowie muszą się liczyć ze zwyżkami składek ubezpieczeń sięgającymi kilkudziesięciu procent. Z nawet dwukrotnie wyższą ceną ubezpieczenia muszą się liczyć osoby do 26. roku życia oraz świeżo upieczeni kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 3 lata.

Takie zróżnicowanie cen to efekt wieloletnich analiz przyczyn wypadków w Polsce, z których wynika, że to właśnie brawura i niedoświadczenie młodych kierowców stanowią jedno
z największych zagrożeń na drogach. Jak więc znaleźć tanie ubezpieczenia samochodu dla studenta?

Cena mądrych wyborów

Pierwszych oszczędności można szukać przy wyborze rodzaju ubezpieczenia. Oczywiście nie uciekniemy przed obowiązkowym ubezpieczeniem OC, natomiast wybór dodatkowych ofert, np. AC czy NNW jest uzależniony wyłącznie od woli właściciela pojazdu. Należy jednak pamiętać, że rezygnacja z dodatkowych ubezpieczeń może mieć w przyszłości nieprzyjemne konsekwencje. Zdecydowanie lepszym sposobem na oszczędność jest zakup auta z silnikiem o niewielkiej pojemności i przeciętnej mocy, co zapewne korzystnie wpłynie nie tylko na składkę ubezpieczenia, ale też zmniejszy miesięczne wydatki na paliwo.

Zniżki łączą pokolenia

Popularnym sposobem na niższe składki jest ustanowienie współwłaścicielem pojazdu osoby posiadającej maksymalne zniżki ubezpieczeniowe, np. któregoś z rodziców lub starsze rodzeństwo. Ubezpieczyciel przedstawi wówczas ofertę wynikającą z sumy zniżek i zwyżek obu właścicieli pojazdu. Jest ona zazwyczaj dużo niższa niż w przypadku wyłącznie młodego właściciela. Główną wadą tego rozwiązania jest ryzyko utraty zniżek obu właścicieli w przypadku szkody spowodowanej przez młodszego kierowcę. Największym atutem natomiast jest możliwość wypracowywania przez niedoświadczonego kierowcę własnych zniżek za bezszkodową jazdę, bez ponoszenia wysokich kosztów.

Brunette female student lying on the floor doing assignmentsPochodzenie ma znaczenie

Dobrym rozwiązaniem dla studenta może okazać się zarejestrowanie samochodu w mniejszej miejscowości. Osoby, które wybrały studia w dużych miastach, a są zameldowane w małych miejscowościach, zapłacą niższą składkę ubezpieczenia niż ich koledzy z dużych miast. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Taniej w pakiecie

Szukając taniego ubezpieczenia warto przeanalizować promocje i pakiety proponowane przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe. Liczba ofert na rynku jest tak duża, że ubezpieczyciele prześcigają się w zachętach. Niższa składka za pakiet ubezpieczeń, wykupienie polisy przez internet lub podpisanie umowy w dniu urodzin, to tylko niektóre promocje kuszące nowych klientów.