Tarcza podatkowa leasingu operacyjnego – sposób na optymalizacje firmowych wydatków

Leasing operacyjny jest najchętniej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania firmowych samochodów. Takie rozwiązanie oprócz ograniczonej ilości formalności wymaganych przy zawieraniu kontraktu zapewnia także pożądany przez firmy efekt tarczy podatkowej.

Zakup samochodów szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw może pochłonąć sporą część firmowego budżetu. Zamrażanie środków finansowych we flocie pojazdów na szczęście nie jest konieczne, a korzystną alternatywą może być leasing samochodowy. Nie bez powodu jest to najpopularniejszy sposób finansowania aut, zarówno w sektorze MŚP, jak i dużych korporacjach. Przedsiębiorcy wśród największych zalet leasingu operacyjnego wymieniają przede wszystkim:

  • atrakcyjne warunki finansowe (wysokość opłaty wstępnej i miesięcznego czynszu),

  • ograniczoną ilość formalności (szybka decyzja leasingowa),

  • korzyści podatkowe (tzw. tarcza podatkowa).

W dodatku leasing nie obciąża zdolności kredytowej firmy, tym samym nie ogranicza możliwości pozyskania środków na inne inwestycje.

Tarcza podatkowa w leasingu operacyjnym

Sfinansowanie zakupu firmowego auta leasingiem umożliwia korzystanie z efektu tarczy podatkowej, czyli jest sposobem na obniżenie naliczonego podatku dochodowego. Na czym to polega? Wykorzystanie zewnętrznego finansowania, czyli kapitału obcego, powoduje wytworzenie kosztów, które obniżają podstawę opodatkowania, a co za tym idzie również sumę podatku dochodowego pobieranego przez Urząd Skarbowy. Leasing operacyjny pozwala zaliczać w koszty uzyskania przychodu wszystkie wydatki wynikające z zawartego kontraktu w tym m.in. całą kwotę opłaty wstępnej czy miesięcznych rat leasingowych. Podstawowym warunkiem decydującym o możliwości skorzystania z tego rozwiązania jest wytworzenie przez firmę zysku podlegającego opodatkowaniu. Nie bez znaczenia jest również metoda rozliczania podatku. Z całą pewnością z tarczy podatkowej nie mogą korzystać przedsiębiorcy rozliczający się fiskusem za pomocą karty podatkowej lub ryczałtu.

Jak obliczyć?

Sposób obliczania oszczędności podatkowych wynikających z leasingu operacyjnego jest uzależniony m.in. od limitu podatku VAT, który może być odliczony w przypadku danego przedsiębiorstwa. Kwota ta jest związana ze sposobem użytkowania firmowego auta. Pełne odliczenie podatku od towarów i usług jest możliwe w przypadku wykorzystania samochodu wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej. W tej sytuacji do wyliczenia tarczy podatkowej potrzebne są takie parametry jak wartość przedmiotu leasingu, stawka podatku dochodowego, opłata wstępna, ilość rat oraz stawka podatku VAT. Nieco bardziej skomplikowane obliczenia dotyczą firmowych aut użytkowanych również prywatnie w tzw. użytkowaniu mieszanym. Przedsiębiorcy korzystający z takiego rozwiązania mają możliwość odliczenia 50% VAT-u od wydatków eksploatacyjnych, natomiast jego nieodliczona część jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodu, co również należy ująć w obliczeniach tarczy podatkowej.