Zapraszam do przeglądnięcia małej porcji wskazówek oszczędnościowych, zebrałem ich kilka na dziś przeglądając moje archiwa:
1. Kolorowe magazyny – jeśli je lubisz i czytasz, czy wiesz, że w prenumeracie możesz je dostać nawet 40% taniej oraz otrzymać dodatkowe gadżety/atrakcje/kupony zniżkowe?
2. Zakupy specjalistyczne – szczególnie jeśli jesteś zawodowcem ceniącym swój czas, weź ten czas pod uwagę w wycenie produktu – czy długotrwałe wyszukiwanie oby jak najtaniej jest opłacalne?
3. Skarbonka – załóż skarbonkę, o czym już pisałem i naucz się odciążać portfel i odkładać drobne, być może motywująco podziała przeźroczysta skarbonka? (wariant studencki – fundusz imprezowy – duży słój na drobniaki)
4. Zniżki – zawsze, ale to zawsze pytaj o zniżki, szczególnie przy płatności gotówką i w mniejszych sklepach prawie zawsze dostaniesz od 3 do 5 % rabatu.
5. Kup nową wodooszczędną (czy jest takie słowo jak wodooszczędny? jest! jak widać własnie je stworzyłem) głowicę do prysznica lub umywalki/zlewozmywaku – oszczędzisz około 15% na rachunku za wodę.
6. Korzystaj z tzw. happy hours w różnych punktach, szczególnie w gastronomii, bierz jednak z regularnego menu, a nie z „dania dnia” – happy hours są ok, ale za „szef kuchni poleca” może się kryć odświeżone jadło z dnia poprzedniego.
7. Zgłoś się czasem na kierowcę w gronie przyjaciół, jeśli jedziecie na piątkową imprezę – szczególnie przed np. sesją na studiach zaocznych, czy innym pracującym weekendem będzie to mądre – wydasz mniej na trunki w pubie czy w dyskotece, będziesz miał weekend w pełnej formie.
8. Sprzedawaj rzeczy używane w internecie, szczególnie jeśli masz czas wolny. Czy muszę pisać w jaki sposób wpływa to na domowy budżet.
9. Przestań podjadać w fast foodach typu KFC czy MCDonald’s. To jedzenie nasyci cię tylko na moment, poza tym jest za drogie w stosunku do jego jakości, jeśli jesteś w terenie pomyśl o kupnie np. bułki z pieczywa razowego i jogurcie pitnym lub kefirze. Bułka z bananem – sekret Małysza, no nie?
10. Unikaj niepotrzebnych zakupów. Nie idź na zakupy głodny/a i najlepiej zrób listę, której się będziesz trzymać.
pnk. 8. uprawiam sezonowo, (właśnie ten czas ma kluczowe znaczenie) a pnk. 3 staram się kultywować cały czas. opisałem skarbonkę też u Nas z mojego punktu widzenia, bardziej szczegółowo 🙂
Link:
http://tombula.wordpress.com/2014/04/02/kasa/
arszu, fajny wpis, pozdrawiam
A ja uważam, że najważniejszą rzeczą w oszczędzaniu jest sporządzenie listy potrzebnych zakupów i tylko tego należny się trzymać