Optymalizacja oświetlenia. Wymiana halogenów na LED w aneksie kuchennym

Wyślij ten wpis znajomym!

Witam. Dzisiaj kilka słów o mojej ostatniej optymalizacji oświetlenia. Zmiana klasycznych rozwiązań na energooszczędne jest stałym tematem bloga od początku jego istnienia, więc nie będę się tu zbytnio rozwodził, rozbudowany wstępniak do tego wpisu możemy sobie darować, nieprawdaż?

Oświetlenie punktowe w kuchni. Dotychczas posiadałem nad aneksem kuchennym (kuchnio-jadalnia) 2 halogeny o mocy 50W oraz 1 o mocy 35W. Łącznie 135W. Skąd energochłonne halogeny w kuchni u oszczędnościowego blogera? Ano stąd, że światło halogenowe jest najbliższe światłu słonecznemu, wyobraźcie sobie grecką plażę w samo południe… ciepła barwa otoczenia, piasek i ciepłe morze… ehhh… takie ciepłe żółte światło dają dobrze rozplanowane halogeny o ciepłej barwie światła… nic tego nie pobije. Ja nie jestem osobnikiem, który musi oszczędzić za wszelką cenę, nie przypadkiem nazwa mojego pierwszego bloga na portalu Blogspot to Racjonalne Oszczędzanie… czasem liczy się komfort i jakość, niekoniecznie oszczędność!

Zdjęcie-1329
…dziwny obiekt w centrum to oszuszacz powietrza… okap już od dawna jest na energooszczędnym kompakcie…

Pozostawiając w kuchnio-jadalni halogeny zmieniłem oświetlenie samego tylko aneksu kuchennego na LEDy. Zapłaciłem 24 zł za 3 LEDy SMD 4W w promocji w popularnej sieci handlowej. Barwa światła, rzekomo ciepła biała wg producenta oczywiście nie dorównuje halogenom, jednak jest to punkt gdzie się gotuje i zmywa naczynia. Mniej przyjemna barwa światła niż halogen jest jednocześnie lepsza np. do zmywania naczyń. Niech będzie.

Oszczędność?

Realna oszczędność w moim przypadku jest jednakże trudna do oszacowania. Powiedzmy sobie szczerze. Jak mam oszacować średni czas gotowania i zmywania naczyń? (Poza tymi czynnościami aneks jest wygaszony.) No dobra… spróbujmy! Czy mogą być to 1-2 h dziennie? Powiedzmy, że średnia 1h jest bardziej realistyczna, nie róbmy tu matematycznej, życzeniowej szopki na potrzeby blogowania oszczędnościowego. Różnica mocy oświetlenia to 123W, czyli rocznie to ca. 45 kWh. W mojej lokalizacji to oszczędność około 35 zł.

35 zł to suma absolutnie nie warta całego zachodu i zmiany halogenów na LEDy w tym przypadku jeśli policzyłbym koszt zakupu wyszłoby tylko 11 zł za 1 rok. Jednak wymienione halogeny nie trafią na śmietnik, a do szuflady i posłużą za rezerwę dla obszaru „stołowego”. Kiedy istniejące halogeny się przepalą, wymienię je na te zdjęte z aneksu. Nie tracę w tym przypadku. Nie wyobrażam sobie na razie bowiem zmiany oświetlenia nad stołem na coś innego niż klasyczne halogeny o ciepłej, żółtej, prawdziwie słonecznej barwie! Mam tam 2 klasyczne halogeny o łącznej mocy 85W oraz jeden LED na klasycznych diodach 2,5W.

Czy było warto?

Tak. W ramach generalnej optymalizacji oświetlenia. Suma 35 zł licząc w okresie gwarancji wymienionych LEDów (wziąłem fakturę na działalność=1 rok gwarancji) nie powala, jednak jeśli LEDy wytrzymają 2 lata suma urośnie do 75 zł, jeśli 3 lata to 110 zł. Oszczędności biorą się z wielu takich optymalizacji w mieszkaniu/firmie, jeśli podejdziemy do tematu kompleksowo, wszędzie gdzie tylko można, jest realnym osiągnięcie nawet 4 cyfrowej globalnej sumy oszczędności w ciągu roku. Czy to mało, czy dużo? Napiszcie mi w komentarzach co o tym myślicie!

A jak jest u Was z takim oszczędzaniem?

P.S. Polecam wpis: Cena prądu w 2016


Wyślij ten wpis znajomym!

5 thoughts on “Optymalizacja oświetlenia. Wymiana halogenów na LED w aneksie kuchennym”

 1. Brzmi super, ale jak oceniasz to światło? Tak organoleptycznie, jak reagują Twoje oczy na taką, zimną barwę światła, w której trzeba przez dłuższy okres czasu przebywać?

  Ostatnio coraz częściej rozmawiamy o wymianie choćby części, tych które się najdłużej palą, żarówek na LED-y. Już wiemy, że dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić. Pozostaje tylko pytanie, czy to nie jest oszczędzanie kosztem naszego zdrowia?

  1. w tym punkcie akurat przebywa się krótko – wpływ LEDów na zdrowie oczu? to jest temat do glebszego rozpatrzenia

  1. w przypadku klasycznych LEDów tak jest, w przypadku tych, które widać na obrazku, a sa to SMD, kąt świecenia jest OK

   czy nie wolałbym klasycznej świetlówki kompaktowej? może o tak, ale nie da sie ich zamontować w tych puktach (wersji zastępczych do halogenu) z uwagi na mały prześwit w podwieszanym suficie

 2. dużo 🙂
  ale powiem Ci, że ten pochłaniacz co masz to zbyt funkcjonalny to nie jest… Charakteryzuje się niskim zasysaniem (czy jak to się profesjonalnie zwie) i po prostu nie daje rady wszystkiemu. Sam szukałem czegoś o mocy 2x większej (masz tam między 150 a 300 m3/h) i udało się – hałaśliwe, ale skuteczne 600 m3/h podpiętego do przewodu kominowego okapu pochłania wszystko 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.