Ogrzewanie i klimatyzacja. Earthship – niekonwencjonalne podejście.

Wyślij ten wpis znajomym!

Ostatnio zabrałem się za oszczędne ogrzewanie drewnem i reakcja czytelników oraz korespondencja, jaką otrzymałem na pewno zaowocuje kolejnymi postami na ten temat. Dziś jednak przedstawię nietypową, alternatywną koncepcję ogrzewania (i konstrukcji domostwa jako takiego) zwaną Eartship.

Koncepcja ta to domek Hobbita XXI wieku. Pomysł opiera się na kilku prostych zjawiskach.

1. Domek typu Earhship jest częściowo wpuszczony w ziemię, lub obsypany grubą warstwą ziemi. Grunt ma tę właściwość, że już na stosunkowo niewielkiej głębokości lubi trzymać względni stałą temperaturę (zazwyczaj ok. 10 stopni).

Earthship-tire

Ten fakt zapewnia dodatkowe ogrzewanie zimą (kiedy temperatury na zewnątrz są minusowe) oraz chłodzenie latem.

ship2

2. W Earthship wykorzystuje się dużą masę termiczną konstrukcji oraz skierowanie otwartej strony konstrukcji na południe. W ciągu dnia słońce ogrzewa wnętrze budynku a energia cieplna jest akumulowana w grubych ścianach, nocą konstrukcja oddaje ciepło do wnętrza, ściany wychładzają się i dzięki temu ciągu dnia wnętrze jest chłodniejsze. Skoki temperatury dzień/noc są łagodniejsze.

photo-s1-4

Oczywiście nie wszędzie zawsze świeci słońce, które może ogrzać konstrukcję, dlatego stosuje się także inne techniki izolujące. Na zdjęciu powyżej widzimy jednocześnie łapacz promieni słonecznych, jak i bufor termiczny między konstrukcją właściwą a otoczeniem.

earthship2

Konstrukcja jest genialna w swojej prostocie, czy jednak z tym zdaniem zgodziliby się polscy inspektorzy nadzoru budowlanego?

Jak myślicie?


Wyślij ten wpis znajomym!

6 thoughts on “Ogrzewanie i klimatyzacja. Earthship – niekonwencjonalne podejście.”

 1. Ja tę technikę znam pod nazwą earthbag. Napisz coś o domach z gliny (cob) albo w technologii strawbale (są takie w Polsce już!), moge Ci jakieś linki podrzucić.

  1. Earthbag to coś zupełnie innego.
   W technice earthbag podstawowym budulcem są worki wypełnione ubitą ziemią lub piaskiem (dlatego -bag) a nie opony z ubitą ziemią jak w earthship. Druga różnica jest taka, że earthbag są znacznie tańsze i zazwyczaj mają mniejsze gabaryty, podczas gdy cena earthshipa niewiele różni się od konwencjonalnego budownictwa (a nawet earthship bywa droższy od normalnie murowanego).
   Pozostałe elementy są podobne gdyż często używa się gliny, słomy, piasku itp w zależności jakie materiały są dostępne w danym regionie.
   Aha, jak już używasz słowa cob, to pamiętaj, że nie oznacza ono gliny lecz glinę ze słomą, czysta glina to clay.

 2. W sumie ciekawy temat, ciekawy pomysł, aczkolwiek nie jestem co do tego do końca przekonany, ale nigdy nic nie wiadomo.

  1. Dziwi mnie, że firma LG Electronics Strefa Klimatyzacji ucieka się do tak żenujących technik spamerskich i wstawia nielegalne linki, Wasz link został skasowany na mail kontaktowy zostało wysłane upomnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.