Nowe auto na kredyt

W dzisiejszych czasach samochód to nie tylko środek lokomocji. To także narzędzie,
a niejednokrotnie nawet miejsce pracy. Powinien więc być sprawny i nie stwarzać problemów. Decyzja o zakupie bywa jednak niełatwa, ponieważ wiąże się zwykle ze znacznym jednorazowym wydatkiem
. Jak zatem sfinansować nowe auto? Gotówka, kredyt samochodowy czy może leasing? Co w sytuacji, gdy nie posiadamy wolnych środków na ten cel?

W ofertach banków możemy znaleźć propozycje kredytów przygotowanych specjalnie na zakup auta. Czy są to korzystne produkty dla przedsiębiorcy i dla klienta indywidualnego? Odpowiedź jest uzależniona od potrzeb nabywców.

Jak wybrać kredyt?

Dobór odpowiedniej oferty ułatwi nam na pewno kalkulator kredytu samochodowego. To narzędzie pozwala w prosty sposób obliczyć wysokość miesięcznej raty dla poszczególnych modeli i wersji aut. Wykonanie kilku symulacji nie zajmuje dużo czasu, a może wykazać, że stać nas na dodatkowe wyposażenie, które podniesie komfort użytkowania pojazdu, a tylko nieznacznie wpłynie na wysokość miesięcznej raty.

Część banków wymaga od klientów określonego wkładu własnego, jednak na rynku można znaleźć też produkty, w których nie jest on konieczny.

Tani kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest pożyczką docelową, udzielaną na korzystniejszych warunkach niż tradycyjny kredyt konsumpcyjny. Możliwe jest to dzięki ustanowieniu zabezpieczenia kredytu na zakupionym samochodzie, który w Polsce jest traktowany jako produkt szybkozbywalny.

Wysokość miesięcznych rat uzależniona jest od kilku aspektów. Istotna jest przede wszystkim wartość samochodu, a także okres kredytowania i wysokość wkładu własnego.

Szukając odpowiedniej instytucji, która pomoże nam sfinansować zakup auta, warto porównać oferty zarówno banków uniwersalnych, jak i samochodowych, czyli powiązanych z firmami motoryzacyjnymi. W przypadku nowych aut to drugie rozwiązanie może okazać się zdecydowanie korzystniejsze, z uwagi na częste promocje na wybrane modele samochodów, przygotowywane przez dany bank wspólnie z markami.

A może leasing?

Leasing jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Procedura zawarcia umowy jest znacznie prostsza, a sprawdzenie zdolności kredytowej opiera się na wewnętrznych regulacjach leasingodawcy i jest mniej rygorystyczne niż w przypadku kredytu. Ponadto leasingodawca nie oczekuje zabezpieczenia przedmiotu leasingu, ponieważ to on jest prawnym właścicielem pojazdu, który klient jedynie użytkuje w zamian za miesięczne raty. Po wyznaczonym okresie leasingu użytkownik może takie auto wykupić lub zwrócić i podpisać umowę na nowe. Dla przedsiębiorców istotnym argumentem za leasingiem, są korzyści podatkowe, ponieważ mogą rozliczać leasing operacyjny wrzucając go w koszty uzyskania przychodu – kosztem jest cała rata leasingowa. W przypadku kredytu do kosztów zaliczyć można jedynie odsetki, a nie całą ratę.

Jeżeli jako klienci indywidualni nie dysponujemy wolnymi środkami na zakup nowego auta, to kredyt samochodowy może okazać się optymalnym rozwiązaniem. Przedsiębiorcy natomiast zapewne z większym zainteresowaniem przyjrzą się ofertom leasingu. Tym bardziej, że banki tworzą coraz ciekawsze oferty, dlatego coraz łatwiej znaleźć finansowanie spełniające nasze wymagania.