Nawilżacz powietrza – oszczędność i zdrowie. Jak sprawdzić wilgotność powietrza?

Jaką rolę spełniają nawilżacze powietrza w sezonie grzewczym? Przede wszystkim dają nam komfort, ponieważ w wysuszonym powietrzu po prostu źle się funkcjonuje. Wysycha nam skóra – łatwiej o infekcje i podrażnienia, wysychają błony śluzowe nosa i układu oddechowego i przez to o wiele łatwiej o infekcje i choroby. Co więcej wszędobylskie roztocza i „produkty” ich przemiany materii unoszą się w powietrzu, sprawiając że oddycha się gorzej, szczególnie osobom z alergiami.

Optymalna wilgotność powietrza w domu w sezonie grzewczym to według mnie 40-50%. W 60% i powyżej namnażają się pleśnie i roztocza, powodują duszności i dyskomfort, w domu robi się wilgoć i specyficzny zaduch. Jest to równie niezdrowe jak wcześniej wspomniane przesuszenie, czyli wilgotność grubo poniżej 40%.

220px-Ultrasonic_humidifier

Skąd wiem jaką mam w domu wilgotność powietrza? Mam higrometry – czyli małe urządzenia, które pokazują wilgotność. Jak reguluję wilgotność?

  • higrostaty, czyli osuszacze powietrza (kuchnia i łazienka)
  • ceramiczne nawilżacze na grzejniki
  • bawełniane nawilżacze na grzejniki (plastik z wkładem bawełnianym)
  • nawilżacz mechaniczny – ultradźwiękowy (używany sporadycznie)
  • no i przede wszystkim dobra wentylacja !!!

Higrometry są często dostępne w bardziej zaawansowanych mini stacjach pogodowych, czy lepszych zegarkach elektronicznych stacjonarnych), dostępnych np. w marketach budowlanych.

Czy wilgotność powietrza ma wpływ na oszczędzanie…

…poza oczywistą kwestią zdrowotną?

Jasne – jest udowodnione ponad wszelką miarę, że powietrze przesuszone ma zupełnie inne właściwości niż powietrze o prawidłowej wilgotności 40-50%. Powietrze wilgotne o wiele łatwiej się nagrzewa, tworzy lepszy, bardziej spójny system termiczny (dom jako całość) tym samym polepszając efektywność instalacji grzewczej.

Miejmy nadzieję, że sezon grzewczy dobiega końca – ale też jest to okres, kiedy możemy zaopatrzyć się np. w tańsze nawilżacze ceramiczne lub bawełniane z przecen i wyprzedaży w sklepach/sieciówkach budowlanych i przygotować się na następny sezon.

A jak jest o Was. Czy także regulujecie wilgotność powietrza w swoich domach i macie osuszacze/nawilżacze?

Jakiego typu i co się najlepiej sprawdza?