Kredyty dla par – jak mądrze pożyczać pieniądze we dwoje?

Wspólne życie to pasmo wielu poważnych zobowiązań, także tych finansowych. Jakie możliwości kredytowe mają małżonkowie, a jakie partnerzy żyjący w nieformalnych związkach? Sprawdź, jak stan cywilny wpływa na Twoją zdolność kredytową.

Wysokość kredytu a zarobki

W przypadku par instytucje finansowe wyliczają zazwyczaj większą zdolność kredytową na osobę niż ta, którą przyznałyby tym samym kandydatom żyjącym osobno. Wynika to z zabezpieczenia spłaty kredytu – w razie utraty pracy obciążony kredytem singiel zostaje bez środków do życia, a tym samym bez możliwości spłaty zobowiązania. Bank może zażądać od niego dodatkowego ubezpieczenia. Jeżeli pracę straci jedno z partnerów lub małżonków, pensja drugiego będzie gwarancją spłaty kredytu.

4850787275_3874eaf044_b

Małżeństwa i konkubinaty

Dla instytucji finansowych nie ma różnicy, czy związek dwojga ludzi jest związkiem formalnym czy faktycznym. Jeśli oboje partnerów mają wystarczającą zdolność kredytową, bez większych problemów uzyskają wspólny kredyt, także hipoteczny. Osoby żyjące w konkubinacie ominie jednak możliwość wspólnego skorzystania z rządowych dopłat (Mieszkanie Dla Młodych). Zgodnie z ustawą wkład finansowy od państwa w zakup mieszkania lub domu może otrzymać tylko małżeństwo, zstępni i wstępni (czyli osoby po których dziedziczymy, lub które dziedziczą po nas) oraz rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie.

Dzieci i pieniądze

Posiadanie dzieci jest postrzegane przez instytucje finansowe jako źródło wydatków, dlatego wielodzietne rodziny mają zazwyczaj mniejszą zdolność kredytową niż pary bezdzietne. Jeśli jednak planujesz skorzystać z rządowych dopłat do kredytu, posiadanie potomstwa zmniejszy ograniczenia związane z powierzchnią kupowanego lokalu i jednocześnie zwiększy próg procentowy dopłaty. Przy „zwykłym kredycie” dzieci, które pojawią się po podpisaniu umowy z instytucją finansową nie będą już miały wpływu na wysokość spłacanych rat.

Co w razie rozpadu związku?

W przypadku kredytu hipotecznego zrezygnowanie ze współdzielenia nieruchomości może być istotnym problemem dla pary kredytobiorców. Powinni oni poinformować instytucję finansową o swojej sytuacji i w porozumieniu z nią podjąć stosowne działania. Mogą sprzedać mieszkanie lub dom i dokonać wcześniejszej spłaty kredytu pod warunkiem, że w obawie przed utratą odsetek bank nie zastrzeże sobie braku takiej możliwości. Mogą też przepisać nieruchomość i kredyt na jednego z partnerów lub małżonków, ale wysokość odsetek obliczona na jedną osobę może okazać się wyższa niż w przypadku dwojga kredytobiorców.

Więcej informacji na temat kredytów hipotecznych znajdziesz na:

http://www.czasnafinanse.pl/kredyty/artykuly/czy-singiel-ma-szanse-na-kredyt-hipoteczny