Jak wyrejestrować odbiornik RTV i nie płacić abonamentu?

Dziś powiem Wam jak wyrejestrować odbiornik RTV, tak aby nie mieć potem problemów z długami za telewizję, zaległymi odsetkami, itp. Pisząc ten post, zakładam oczywiście, że osoby, które skorzystają z mojego sposobu, rzeczywiście telewizji nie oglądają, odbiornik sprzedały, wyjeżdżają za granicę na dłużej, itp., czyli po prostu zamierzają uniknąć tej płatności „uczciwie”, ponieważ jest dla nich zbędna.

Jeśli ktoś z Was śledzi najnowsze wiadomości, to zapewne zauważył, że rząd zapowiada wprowadzenie nowego podatku doliczanego do rachunku za energię o nazwie „opłata audiowizualna” zamiast dotychczasowego abonamentu radiowo-telewizyjnego, od którego płatności znaczny szereg ludzi się uchyla, a odpowiedzialni za jego egzekwowanie pracownicy poczty nie zawsze sobie z kontrolami radzą… Tymczasem jednak przejdźmy do meritum, bo jak na razie opłaty audiowizualnej jeszcze nie wprowadzono. 

Czym jest abonament radiowo-telewizyjny?

Abonament RTV to po prostu podatek od posiadania radia i/lub telewizora. Oznacza to, że nie ważne jest używanie TV, oglądanie TV, opłacanie abonamentu TV satelitarnej, itp. Masz telewizor i/lub radio – płać – tak mówi prawo. Dla większości z nas, osób posiadających odbiornik, nie ma możliwości uniknięcia tego podatku.

Jak zatem wydostać się z pułapki opłacania abonamentu?

Pewien znajomy za moją poradą poszedł na pocztę z książeczką RTV i opłacił wszelkie zaległości abonamentowe. To ważne. Jeśli wyrzucimy książeczkę nie zwalnia to z obowiązku opłacania, bo dalej pozostajemy w rejestrach poczty i po jakimś czasie przyjdzie wezwanie do zapłaty i jeśli zignorujemy to wezwanie może to za sobą pociągać różne kwestie prawne. Nie radzę wyrzucać książeczki RTV!!!

Znajomy następnie, po opłaceniu wszystkich zaległości, zgłosił pracownicy fakt pozbycia się telewizora i radia z zajmowanego lokalu. Zostało to potwierdzone, podpisane i opieczętowane, a książeczkę RTV oraz otrzymany w mniej wpis znajomy ma do dzisiaj w archiwum.

Pracownica poczty oczywiście nie dowierzała i znajomy wyjaśnił, że ma zamiar wyjechać za granicę i w związku z tym w posiadanym mieszkaniu nie będzie odbiornika. Pracownica dopytywała się co dalej z mieszkaniem, czy będzie wynajęte. Znajomy zadeklarował, że będzie sprzedane, albo pozostanie puste, że jeszcze po prostu nie wie…

Prawdopodobnie takie wypytywanie się przez pracownika przyjmującego pismo nie jest usankcjonowane prawnie i możemy zignorować pytania, ale jest to de facto wstępny, nieformalny wywiad kwalifikujący do kontroli przez odpowiedniego funkcjonariusza. Pracowniczka poczty zapowiedziała oczywiście prawdopodobną i rychłą kontrolę w celu potwierdzenia faktu, na co znajomy się uśmiechnął i powiedział „zapraszam serdecznie„. Kontrola się oczywiście nie pojawiła, ale nie wiem jak może być w Twoim przypadku.

Z tego co słyszeliśmy kontrolerzy RTV nie mają prawa wejść do lokalu (Twojego mieszkania), ale mogą o to poprosić i jeśli sami ich wpuścimy, po czym zobaczą TV lub radio w mieszkaniu to w przypadku posiadania niezarejestrowanego odbiornika są nakładane kary. Słyszałem, że kontrolerzy mogą podawać się za inne osoby, lub stosować pewne sztuczki, na przykład zadawać pytania: Ja jestem z TV kablowej/spółdzielni, sprawdzamy sygnał w budynku, czy u Pani telewizor odbiera? Mogę sprawdzić gniazdko RTV, u sąsiadów przez Pana instalacje jest chyba zwarcie? Uważamy zatem na ewentualne podstępy, a najlepiej, w ogóle nie wpuszczamy podejrzanych/nieznanych osób obcych (np. akwizytorów) do domu.

Zasadniczo to wszystko, prawda, że nie takie trudne?

781620771_48b1ab04d1_z

P.S. Na koniec podkreślam ponownie, nie zachęcam tu Czytelników do wyrejestrowania odbiornika, jeśli go rzeczywiście posiadają. Opisany przypadek nie ma charakteru porady prawnej, ani nie ma w intencji zachęcać do działań niezgodnych z prawem.

11 thoughts on “Jak wyrejestrować odbiornik RTV i nie płacić abonamentu?”

 1. Abonament RTV wynosi jakieś 75 zł na rok ale pojawia się pytanie czy za 2 TV było by 150 zł a za 3 225 zł czy po prostu 75 zł i dowolna liczba TV. Ja zasadniczo nie oglądam TV jak czasami zerknę i widzę jaki chłam tam serwują to ani trochę nie żałuje .Lubie oglądać Katastrofę w przestworzach na NG i czasami TVN TURBO .Ale internet do tego wystarczy ,zaryzykuje tezę że telewizja tak bardzo zeszła na psy że w dobie internetu jest zbędna.

  1. abonament jest na 1 gospodarstwo niezależnie od posiadanych odbiorników, natomiast w firmie formalnie „od sztuki”, nawet od radia posiadanego w aucie firmowym, choć mało kto się do tego stosuje

   przy okazji – wysłałem ci maila

    1. zasadniczo powinno się wtedy płacić abonament częściowy – tylko od odbiornika radiowego – jest on mniejszy

  2. Opłata 75,60/rok to tylko za radio. Za TV lub TV i radio to już 245,15/rok. A osoba fizyczna płaci tylko jedną opłatę nawet jeśli ma kilka odbiorników.

   Wysokość opłat abonamentowych w 2016 r.
   Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:
   a) 7 zł za jeden miesiąc,
   b) 13,60 zł za dwa miesiące,
   c) 20,15 zł za trzy miesiące,
   d) 39,90 zł za sześć miesięcy,
   e) 75,60 zł za rok.

   Opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:
   a) 22,70 zł za jeden miesiąc,
   b) 44,05 zł za dwa miesiące,
   c) 65,35 zł za trzy miesiące,
   d) 129,40 zł za sześć miesięcy,
   e) 245,15 zł za rok

   Abonament dla osób fizycznych
   – Osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości używanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym gospodarstwie domowym oraz w samochodzie stanowiącym ich własność. Gospodarstwem domowym w rozumieniu Ustawy o opłatach abonamentowych, jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie lub jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.

  3. Chcesz być zdrowy? Pod żadnym pretekstem nie oglądaj TV które są pod kontrolą niemiecką. One zawsze mają w nazwie N.
   A co do abonamentu to jest to probierz polskości (czyt. solidarności ). Nie zapłacisz to tak jak byś ukradł ?.

   1. Mogę płacić abonament na TV publiczną, nie PARTYJNĄ. Nie płaciłem za rządów PO, nie będę płacił na pisuarów, tym bardziej, że zrobili z telewizji propagandową szczekaczkę.
    Ukradł ? … . Komu, Tobie, chcesz to płać, takich bezmózgów pisiory potrzebują. Może kiedyś zmądrzejesz, choć wątpię.

 2. Witam po miesiącu offline 🙂
  Dokładnie chodzi o posiadanie odbiornika RTV będącego w gotowości do odbioru sygnału.
  Może mógłbyś podtrzymać trend i napisać artykuł jak korzystać z nie zarejestrowanego telefonu a kartę prepaid bo pisiory zamierzają zmuszać abonentów do rejestracji lub operatorów do wyłączania niezarejestrowanych.

  1. Hmm… jedynie poprzez kupienie i opłacanie takiej karty w jakimś kraju, gdzie rejestracja nie jest wymagana – z tym, że czy to się będzie opłacać?

   prawdziwi przestępcy i terroryści i tak zarejestrują tel. „na słupa”, więc nic te zabiegi nie dadzą zapewne

 3. Witam, od roku mieszka u mnie teściowa jest zameldowana . Wyrejestrowałem odbiorniki i podarowałem mamusi wszystkie radia i tv. Mamusia ma 83 lata i 3ma się w zdrowi – pozdrawiam .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.