Jak sprawdzić developera. Kupno mieszkania. Część 1.

Tematyka zakupu nieruchomości podjęta na moim blogu zagości tu na dobre. W najbliższym cyklu wpisów na blogu przedstawię Wam informacje jak sprawdzić developera przy zakupie nieruchomości. Napiszemy także o sprawdzeniu spółdzielni mieszkaniowej, ksiąg wieczystych, a nawet ogólnych zasadach przy zakupie nieruchomości w tym działki budowlanej, domu od developera, itp.

Z uwagi na moje ograniczenia czasowe (wpisy piszę na bieżąco) będą one krótkie, jednak sformują przydatny dla każdego, dobrze zorganizowany, mini-cykl.

(Uwaga, moich wpisów nie wolno Ci traktować jako porady prawnej, rekomendacji inwestycyjnej, a jedynie inspirację do podjęcia takiej porady, rekomendacji, itp. Publicystyka nie musi precyzyjnie oddawać aktualnej sytuacji prawnej.)

1. Żądaj od developera pokazania aktu własności ziemi i wypis z księgi wieczystej, z których wynika, czy ma prawo do tej ziemi – czy jest jej właścicielem. O szczegółach napiszę w kolejnych częściach cyklu. Developer, który kombinuje na tym etapie powinien być skreślony.

2. Spytaj się (nalegaj) aby ewentualna umowa developerska miała formę aktu notarialnego. To lepsze w przypadku ew. sprawy sądowej. Będzie możliwość zajęcia kont firmy przez komornika na zabezpieczenie Twoich możliwych roszczeń. W przypadku braku zgody na taką umowę – wycofaj się.

3. Zobacz, czy developer ma ważne pozwolenia na budowę. Poza pokazaniem go przez przedsiębiorce idź do gminnego wydziału architektury, ponieważ w Polsce nie raz zdarzały się już fałszerstwa dokumentów przez developerów. Zdarza się, że developer uzyskane pozwolenia na budowę jednego budynku przedstawia jako pozwolenie na budowę kilku budynków. Bądź wnikliwy!

3966139007_50d3ba1ab4_n

4. Sprawdź plan przestrzennego zagospodarowania oraz wszelkie możliwe gminne plany i projekty w otoczeniu Twojego przyszłego mieszkania. Zdziwisz się mocno, jak między Twoim przyszłym developerskim osiedlem a malowniczym laskiem powstanie miejska obwodnica, cmentarz komunalny, zajezdnia tramwajowa MPK, itp. Oznacza to spadek wartości mieszkania w dającej się przewidzieć przyszłości z powodu uciążliwej inwestycji. Developerzy lubią zatajać takie informacje.

5. Nawet jeśli powyższa weryfikacja okaże się pozytywna – zasięgnij języka lokalnie, popytaj na forach internetowych danego miasta, popytaj samorządowców, popytaj działaczy społecznych i ekologicznych, jeśli trzeba zapłać za czas i konsultację agentowi nieruchomości (najlepiej z niewielkiej firmy rodzinnej nie powiązanej z developerami) na temat perspektywicznych kierunków rozwoju miasta i politycznych wizjach inwestycji. Na przykład mimo, że oficjalnie nie ma tego w gminnym planie zagospodarowania tajemnicą poliszynela jest budowa na rogatkach mojego miasta kolejnej uciążliwej kopalni. Inne plany/wizje mówią o budowie spalarni odpadów, która jest już niemal zatwierdzona. Takie niespodzianki spowodują spadek wartości twojego mieszkania w feralnej okolicy w przyszłości.

CDN…