Jak się wzbogacić? Jak zdobyć pieniądze? Podstawowy mechanizm działania.

Pisałem już na blogu archiwalnym, że całkowicie błędnie stosowane przez Roberta Kiyosakiego terminy, tj. aktywa i pasywa, należałoby raczej sklasyfikować jako:

1. Aktywa przynoszące strumień finansowy dodatni.

2. Aktywa przynoszące strumień finansowy ujemny.

Poza wyjętym z kapelusza stosowaniem tych biznesowych terminów, trochę jak na mój gust zbyt dużym korzystaniem z licentia poetica oraz bezkrytycznym powtarzaniem złotych patentów na biznes i lepszą drogę życia Kiyosaki jednak w jakiś sposób budzi ekonomiczną świadomość szarych ludzi. O ile nie pójdą oni w MLMy i piramidy finansowe, nakręciwszy się uprzednio motywacyjnie – coś z tego może być.
Stąd moja ogólnie pozytywna ocena książek w stylu Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec. Wróćmy jednak do podstaw.

– Większość ludzi nie rozróżnia dwóch, prawidłowo podanych przeze mnie, kryteriów aktywów!

– Co więcej, niektórzy są święcie przekonani, że ich przynoszące straty składniki majątku są dobrymi inwestycjami.

– Wielu ludzi jest przekonanych, że nadmierne wydatki typowo konsumpcyjne są dobrymi inwestycjami!

– Ludzie skłonni są zapożyczać się na nadmierne wydatki konsumpcyjne znacznie powiększając negatywny strumień przepływu pieniędzy, poprzez spłatę odsetek.

Zatem: Jak się wzbogacić?
Nie jest to aż tak proste jak w różnych książkach wielu guru od motywacji, jednak generalnie powinniśmy się starać:

1. nabywać aktywa przynoszące strumień dodatni, 

2. w przypadku posiadania aktywów o strumieniu negatywnym postarać się odwrócić ten trend.

200_Euro.Recto.printcode_placeAd.1  Znajomy inwestor będący na dorobku miał okazję kupić ładną działkę budowlana pod miastem, dużą, z ładnym otoczeniem. Inwestor wiedział jednak, że budowa domu pod miastem pochłonie krocie i przysporzy mu wydatków, których być może nie da rady załatać.

Inwestor zdecydował się na znacznie mniejszą działkę w mieście, budując budynek z mieszkaniem na górze i lokalem na działalność poniżej. Lokal przynosi obecnie zyski z wynajmu.

Ad.2  Kolega z Legnicy będący chwilowo „przy kasie” kupił samochód „ponad stan”. Opłaty eksploatacyjne, ubezpieczeniowe, coroczna utrata wartości stały się bolesne. Kolega nabył typowy składnik majątku przynoszący ujemny strumień pieniężny. Kolega po namowie znajomych zamienił samochód w taksówkę i w weekend wozi młodzież po dyskotekach. Negatywny trend został odwrócony.
(Ciekaw jestem czy znajomy wyciągnie z tego głębsze wnioski, czy na chwilowym zadowoleniu z zatrzymania auta i ekstra gotówki się skończy.)

Oczywiście w praktyce nie jest to aż takie proste, a przytoczone przykłady niekoniecznie muszą zadziałać w Waszym przypadku. Każdy samodzielnie musi znaleźć swój własny sposób na opanowanie podanej reguły.

Czy podany przykład jest dla Ciebie wystarczająco jasny? A może masz swoje własne propozycje? Koniecznie napisz o tym w komentarzach!

2 thoughts on “Jak się wzbogacić? Jak zdobyć pieniądze? Podstawowy mechanizm działania.”

 1. Zwykle dokładnie planuję i przewiduję różne moje inwestycje, nie remontuję na kredyt i nie zadłużam się na dobra konsumpcyjne typu samochód dla przyjemności czy urlop, telewizor itp.
  Kiedy passa na rynku jest gorsza, żyję oszczędniej, jeśli zadłużam się już choćby trochę (karta kredytowa, linia kredytowa) dokładnie kontroluję spłaty, żeby nie przekroczyć limitów. Pierwszą rzeczą do zapłaty, kiedy spływają honoraria, zawsze są spłaty owej karty czy kredytu.
  Ostatnio szukam dodatkowych możliwości zarabiania, co powoli realizuję, ale na razie są to zbyt małe zyski, żeby było warto o tym pisać.
  W czasie wolniejszym od pracy czytam jednak sporo i na temat własnego zdrowia, i zadowolenia z życia, albo po prostu spędzam fajnie czas, żeby się zregenerować.
  A kiedy przychodzą zlecenia, jestem świeża i chętna, żeby je wykonać.
  Pozdrowienia 🙂

 2. Najlepiej ograniczyć wydatki tylko, że nie można sobie wszystkiego odmówić. Jeżeli chodzi o oszczędności to często korzystam z różnego rodzaju bezpłatnych wydarzeń kulturalnych, bezpłatnych koncertów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.