Jak rozpoznać fałszywy banknot?

Autentyczność banknotu może zostać stwierdzona przez przeciętnego Kowalskiego bez większych problemów. Jest na to kilka niezawodnych i niewymagających specjalistycznej wiedzy sposobów. Poznając kilka prostych kroków można uchronić się przed przyjęciem fałszywki.

Kiedy nachodzą nas wątpliwości co do autentyczności danego banknotu najgorszą rzeczą, jaką możemy wtedy zrobić jest wprowadzenie go do obiegu. To przede wszystkim. Jest to czyn karalny pod groźbą wysokich kar pieniężnych, a w niektórych przypadkach opłacony nawet ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do roku (art. 312 Kodeksu Karnego). Nie bagatelizujmy swoich wątpliwości, bo statystyki pokazują, iż niemalże połowa ekspertyz NBP dotycząca banknotów zgłaszanych jako podejrzane jest prawdziwa.

4348963297_ab4bf55d3b_z

Najprostszym i najszybszym sposobem jest natychmiastowe porównanie budzącego zastrzeżenia banknotu z innym, co do którego nie mamy wątpliwości.

Inne wyjście to skonsultowanie się z pracownikiem najbliższego banku komercyjnego. Ludzie, którzy tam pracują przeszli niejedno szkolenie w zakresie rozpoznawania fałszerstwa.

Komisariat policji to ostatni przystanek na drodze do prawdy. Możemy zgłosić się tam z naszymi podejrzeniami, jednakże musimy być świadomi, że w przypadku uzasadnionych wątpliwości pieniądz zostanie zarekwirowany i raczej nie mamy co liczyć na zwrot równowartości lub wymianę.

15262696536_350ca0139c_z

Z reguły to te mocno zużyte albo bardzo pobrudzone banknoty wzbudzają nasze podejrzenia. Na miejscu, od razu dostając takowy do ręki możemy w czterech banalnych krokach rozwiać lub potwierdzić swoje obawy.

  • Papier banknotowy szeleści, jest sztywny, zdecydowanie różni się od innego rodzaju papieru.
  • Wypukłości na nim takie jak nazwa emitenta, oznaczenie nominału czy portret władcy są wyczuwalne pod palcem. Dotyk będzie więc pierwszym sposobem na ocenę autentyczności.
  • Elementy graficzne na banknocie będą zmieniały kolor w zależności od kąta patrzenia. Przechylając zatem banknot na różne strony będziemy w stanie stwierdzić czy farba zachowuje się tak, jak na innych, które mamy w portfelu.
  • Trzy rodzaje zabezpieczeń są natomiast widoczne pod światło. Znak wodny, nitka zabezpieczająca oraz fragmenty korony nadrukowanej po obu stronach.
  • Ostatnim sposobem jest znalezienie tzw. mikrodruku, czyli napisu o bardzo małej czcionce na banknocie. Jeżeli jest czytelny wszystko powinno być w prządku.

Fałszerze z reguły nie zadają sobie aż tyle trudu, żeby podrobić wszystkie te znaki. Najczęściej wybierają jeden. W takim razie tylko dwie z czterech wyżej wymienionych czynności powinny w zupełności wystarczyć do rozstrzygnięcia. Oczywiście dla naszego spokoju i całkowitej pewności możemy przeprowadzić cały proces od początku do końca, nie opuszczając żadnego kroku. Dzięki tym prostym, wspomnianym powyżej sposobom nie padniemy ofiarą oszustów.