Jak płacić niższy ZUS?

W ostatnim wątku o OFE pojawił się komentarz Kolegi, który podjął kwestię optymalizacji składek emerytalnych, czyli tłumacząc na nasze płacenia mniejszego ZUSu. Uznałem komentarz za na tyle wartościowy, aby podnieść go do rangi osobnego postu.

Powiedzmy sobie szczerze – system ZUS powoli upada i chyba nikt z nas (pokolenia młodszego niż ok 40-tka) nie wierzy już w emeryturę na przyszłość, Cytuję tu Kolegę Arturro:

WG. sensownych wyliczeń ekonomistów i demografów, które w różnych miejscach widziałem, dzisiejsi trzydziestolatkowie nie mają szans przejść na emeryturę wcześniej niż w wieku 76 lat (…) Pesymistyczne prognozy mówią wręcz o minimum biologicznym.

Kiedyś z kumplem liczyłem jaką składkę, prowadząc działalność gospodarczą, musiał bym płacić, aby dostać więcej niż minimalną emeryturę. Było to około 2200 zł miesięcznie. 

Zdjęcie-0035Ci  nas, którzy prowadzą działalność gospodarcza mocno narzekają na składkę niższą niż 1000 zł, a co dopiero mówić o 2200? Patrząc na pałace jakie stawia sobie ZUS w rożnych miastach (na zdjęciu ten w Lublinie…nie Lubinie), skontrastowane z nędzą obecnych emerytów ryjących w śmietniku. Dają do myślenia.

Czy w ogóle warto płacić ZUS?

Arturro deklaruję, że prowadząc firmę w Polsce, w pełni legalnie odprowadza tylko 80 zł składki na ZUS miesięcznie. Jak to robi?

Jestem zatrudniony na 1/4 etatu na pensji minimalnej, a resztę „pensji” wypłacam sobie w postaci wynagrodzenia za posiedzenia zarządu, które to nie są ozusowane. Efektywnie płacę więc sładkę w wysokości około 80 zł netto i mam pełne ubezpieczenie zdrowotne i w razie wypadku. Coś tam się liczy nawet do stażu pracy jest więc szansa że dorobię się nawet minimalnej emerytury :P jeśli oczywiście emerytury będą za te 40 lat wypłacane a ja dożyję.
Oczywiście sp. z o.o. wiąże się z dodatkowymi kosztami – jest pełna księgowość, przeważnie droższa od zwykłej, do tego raz w roku trzeba złożyć sprawozdanie w sądzie co kosztuje chyba 750 zł. Ale nawet dla jednej osoby bardziej opłaca się sp. z o.o. niż minimalny zus dla działalności gospodarczej.
Do tego trzeba dodać szereg przewag sp. z o.o. nad działalnością gospodarczą:
– mniejsza odpowiedzialność prawna (jeśli działa się z głową)
– mniejsze ryzyko wtopy z powodu wspólnika (przy dobrej umowie)
– sporo firm, zwłaszcza większych, nie lubi zawierać długookresowych umów z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi lub spółkami osobowymi opartymi o osoby fizyczne
– firma się nie zamyka automatycznie, jak właściciel/wspólnik umrze – zabezpieczenie dla rodziny
– dobrze prowadzoną sp. z o.o. można w każdej chwili sprzedać i zgarnąć ekstra kasę za swoją pracę
– jest szereg sposobów legalnej optymalizacji podatkowej i wyprowadzania zysków z firmy…

800px-Oddział_ZUS_w_Lublinie

Ze swojej strony dziękuję Koledze, za ten konstruktywny wpis i zapraszam do dyskusji na temat ZUS.

P.S. Ciąg dalszy postu: http://oszczedzanie.info.pl/blog/jak-placic-nizszy-zus-czesc-2-spolka-z-o-o-w-polsce-nie-jest-az-taka-korzystna-polemika-z-wypowiedzia-arturro/