Jak płacić niższy ZUS? Część 2. Spółka z o.o. w Polsce nie jest aż taka korzystna. Polemika z wypowiedzią Arturro.

W sprawie poprzedniego postu o ograniczeniu ZUS dzięki założeniu spółki z o.o. długo rozmawiałem z Czytelnikiem – Sebastianem na privie. Kolega zgodził się na publikację w miarę skryptu z naszej rozmowy i krytyki wobec uprzednio proponowanego rozwiązania, które sugerował Arturro. Zatem zapraszam.

Jaka jest Twoja obecna sytuacja?

Spółkę mam już dobrze przerobiona. Nie płacę w ogóle ZUSu. Na ubezpieczeniu jestem żony, bo ma jeszcze działalność gospodarczą. Teraz przenosimy się na ZUS angielski.

Jednak Arturro proponuję spółkę z o.o. w Polsce.

Spółka ma wiele zalet, ale jej prowadzenie w Polsce jest kosztowne – ja płacę ok. 3000 netto miesięcznie. Do tego przychodzi 13 pensja w roku za zeznanie finansowe, za którego złożenie płacisz dodatkowo w KRS… chyba 300 zł Warto przekalkulować. Za to ciekawym rozwiązaniem jest też Słowacja. Bliżej. ZUS tańszy i do tego opłaca się auto wziąć na firmę.

390px-ZUS_logo.svgJakie koszta wiążą się w Twoim przypadku ze spółką z o.o. w Polsce?

W Polsce, aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z rozsądnym kapitałem – około 50 tys. to trzeba przygotować się na kwotę ok. 1500 za notariusza+wpis w KRS 600 zł + oplata dla prawnika za przygotowanie umowy i dokumentów do KRS od 1000 zł. Do tego dodatki typu VAT-r w US to jakieś 180 zł. I jeszcze inne pomniejsze i czasem nieprzewidziane. .. Jak np. Koszty czasu i podróży do KRS by uzupełnić jakieś braki. Nawet prawnik nie wszystko przewidzi ; (

Co jeszcze?

Trzeba też liczyć koszty dodatkowe w prowadzeniu spółki, np koszty dodatkowych wydruków. .. mi na dokumenty dla księgowości schodzą ok. 1 do 2 ryzy papieru miesięcznie. Trzeba przechowywać wszystkie dokumenty typu wz, pz, kp, kw, mm i innych, których standardowo nie potrzeba przy działalności gospodarczej.

Czyli co? Sugerujesz mi zmianę działalności na z o.o. czy nie?

Wszystko zależy od tego jaką skalę przedsięwzięcia chcesz prowadzić. Jeśli zależy Ci tylko na optymalizacji ZUS to sobie odpuść spółkę z o.o.. Jeśli chcesz dla prestiżu to spółka z kapitałem 5000 nie robi wrażenia i nie świadczy wcale lepiej o firmie jak o długotrwałej działalności, należy pamiętać ze kapitał spółki musi być ujawniony. Do tego należy pamiętać że wiele zmian w spółce należy przeprowadzić formalnie i należy trzymać pod to uchwały zarządu. Nie jest to trudne ale upierdliwe.

Zalety spółki z o.o w Polsce?

Zaletą jest odpowiedzialność do wysokości kapitału, ale są odstępstwa i przy ewentualnej upadłości trzeba skorzystać z prawnika…

..tak pamiętam – zaległości podatkowe i zusowskie.

Wystarczy że zechcesz zmienić miejsce wykonywania działalności to wiąże się to często ze zmianą umowy spółki (najlepiej zawsze określić miejscowość a nie dokładny adres jako miejsce wykonywania działalności. Choć i tu jeśli zmienimy miejscowość to musimy zmienić umowę), do tego zmiana w KRS poprzedzona uchwałą zarządu. Papierologia w moim przypadku jest minimum 3 razy większa niż wcześniej.

A Londyn, UK?

Ja teraz spółkę zakładałem 1.5 miesiąca, wcześniej 3 miesiące. .. w Anglii poniosłem koszt 48 £ i trwało to 1 dzień.

Tam dokument nie jest ważny. Wszystko ograniczone do minimum. Koszty miesięczne mogą wynosić od 0 do 100 £, koszty ZUS 0 £. Jak dobrze prowadzisz działalność to nie ponosisz kosztów podatkowych, bo prawie 9000 £ rocznie jest nieopodatkowanych

Zdradzisz mi coś więcej na temat swojej firmy w Anglii?

…więcej powiem Ci za rok, jak już przerobię spółkę w pełni.

Dzięki za rozmowę i jestem ciekaw co na to nasi czytelnicy 🙂