Jak oszczędzać pieniądze – ubezpieczenie na życie z systematycznym oszczędzaniem

Arystoteles mawiał, że niektórzy ludzie są tak oszczędni, jakby mieli żyć wiecznie, a inni tak rozrzutni, jakby mieli natychmiast umrzeć. Wydaje się, ze znaczna część Polaków, choć do rozrzutnych nie należy, wciąż ma problemy z efektywnym oszczędzaniem. Jak zatem oszczędzać, żeby nie martwić się o przyszłość? Na to pytanie odpowie lektura poniższego artykułu.

Oszczędzanie, nie jesteśmy w tym mocni

„Oszczędzanie” to, z definicji, wydawanie mniejszej ilości pieniędzy, żeby jej znaczną część odłożyć na jakiś cel. Według raportu TNS Polska ,dla Związku Banków Polskich “Oszczędzanie długoterminowe – opinie, postawy i oczekiwania polskiego społeczeństwa”, tylko 53% Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności, 42% wydaje na bieżąco wszystkie miesięczne przychody. Niestety aż 60% społeczeństwa nic nie odkłada na cele długoterminowe. Najgorzej jest z regularnością – w każdym miesiącu pewną sumę pieniędzy odkłada tylko 2% mieszkańców Polski.

Co Polacy robią z pieniędzmi, kiedy już uda im się coś odłożyć? Zwykle wpłacają gotówkę na zwykłe konto bankowe (17% badanych), trzymają gotówkę w domu (13% badanych), wpłacają na konto oszczędnościowe (13% badanych), wpłacają na krótkoterminową lokatę bankową (6% badanych). Długoterminowe inwestycje w różnej formie – nieruchomości, akcje, lokaty, złoto – deklaruje w sumie 10% badanych. Te dane plasują nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie, w której średnia wszystkich oszczędności wynosi 7%, a w Polsce ledwie 3,7%.

Po co oszczędzać pieniądze i dlaczego warto to robić długoterminowo?

Aż 48% Polaków uważa, że lepiej jest wziąć kredyt niż oszczędzać, a tylko 24% jest przeciwnego zdania. Posiadanie oszczędności jest bezsprzecznie rozsądniejsze niż branie kredytu, szczególnie na cele konsumpcyjne. O wiele lepiej jest w nagłym wypadku wydać zaoszczędzone pieniądze i nie mieć długu. Oszczędzanie długoterminowe, połączone z ubezpieczeniem na życie, jest dziś mądrym sposobem lokowania kapitału. Nie wiadomo, co się stanie z powszechnym systemem emerytalnym, ale można zapewnić sobie i bliskim bezpieczną przyszłość, przy zachowaniu zbilansowanego budżetu domowego.

Korzyści płynące z oszczędzania długoterminowego:

  • systematyczne gromadzenie kapitału – o wiele łatwiej jest oszczędzać nawet niewielkie kwoty, ale regularnie, niż duże ale nieregularnie i rzadko; systematyczne oszczędzanie nie nadwyręża domowego budżetu, ale z czasem pozwala zgromadzić duże sumy pieniędzy,

  • stabilność finansowa – regularne odkładanie środków ma zapewnić spokojną przyszłość, jednak bywają sytuacje, że pieniądze są potrzebne nagle, więc dobrze mieć wtedy oszczędności, które można spożytkować, zamiast zaciągać kredyt,

  • bezpieczna przyszłość – oczywistym powodem, dlaczego warto oszczędzać na długi czas, jest zabezpieczenie przyszłości, kiedy odłożone pieniądze staną się dodatkowym i znaczącym źródłem dochodu po np. odejściu na emeryturę.

Są różne sposoby oszczędzania, ale dobrze wybrać taki, który pozwala elastycznie budować finansowe fundamenty na przyszłość oraz łączy w sobie ubezpieczenie, oszczędzanie i ochronę, zagwarantowaną przez renomowane instytucje finansowe. Dlaczego warto oszczędzać z ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, wyjaśnia szerzej Przemysław Orłowski, dyrektor ds. ubezpieczeń w firmie Open Life.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie na życie z systematycznym oszczędzaniem?

Gromadzenie kapitału na przyszłość jest bardzo ważną decyzją, którą warto podjąć rozważnie i zwracając uwagę na kilka spraw. Przed wyborem najlepszej polisy dobrze jest zadać sobie kilka podstawowych pytań:

  • Czy polisa daje możliwość budowania fundamentów finansowych i bezpieczeństwa finansowego na przyszłość swoją i swoich bliskich bez nadmiernego obciążenia codziennego budżetu?
  • Czy ubezpieczyciel gwarantuje elastyczne warunki umowy, czyli co możliwość dostosowania produktu do swojej aktualnej sytuacji finansowej i indywidualnych potrzeb?
  • Czy jest możliwość kształtowania przyjętej strategii inwestycyjnej i czy można zmienić ją w trakcie trwania umowy z ubezpieczycielem?

Oszczędzanie pieniędzy nie jest takie trudne jak może się wydawać. Czasem wystarczy zmienić codzienne nawyki. Efekty, szczególnie te długoterminowe, będą zaskakujące. I pamiętajmy, im wcześniej rozpoczniemy ten proces, tym większe szanse na realizację wyznaczonych celów, osiągnięcie swobody finansowej czy też zagwarantowanie sobie i swoim bliskim wysokiego poziomu życia w przyszłości.

grafika: pixabay.com