Jak oszczędzać na zakupach – 15 wskazówek!

Jak oszczędzić przy robieniu zakupów? Jak wydać mniej i uniknąć pułapek konsumenckich? Zacznijmy z ogólnie znanymi wskazówkami na oszczędzanie na zakupach:

1. Wypłać przed zakupami gotówkę z bankomatu. Od dawna jest udowodnione, że statystycznie wydajemy więcej (i niepotrzebnie) używając plastiku. Zatem stara, dobra gotówka? Czemu nie.

2. Zrób listę zakupów, tego co naprawdę potrzebujesz. Bez listy często kupimy więcej, impulsywnie, wydając więcej niż planowaliśmy.

3. Sprawdzaj paragon. Bardzo często ceny w kasie różnią się znacznie od cen na etykiecie. Zawsze możesz oddać produkt lub domagać się zwrotu nadpłaty.

4. Patrz na daty ważności produktów. Zasadniczo obsługa lubi mieszać produkty bliskie końca terminu ważności z nowymi. Ta praktyka ograniczy marnowanie żywności i wydatki.

5. Uważaj na rabaty, obniżki i promocje. Nie ma nic za darmo. Często obniżka jest fikcyjna, czego sam byłem świadkiem nie raz, premiowe wielopaki kosztują więcej, niż kupienie produktów osobno, gratisy nie są gratis, itp.

6. Nie chodź na zakupy na głodniaka, wiele razy o tym pisałem, wiele razy zauważyłem działanie tego fenomenu na sobie. Na głodniaka kupujesz więcej zbędnych produktów.

7. Korzystaj z torb na zakupy wielokrotnego użytku. Naprawdę nie opłaca się kupować reklamówek w sklepach, to drobny wydatek,który w dłuższym okresie kumuluje się w istotne sumy.

8. Zbieraj punkty na kartach lojalnościowych. Sam posiadam kartę w markecie gdzie zakupy robię najczęściej. Punkty wymieniane są na bony zakupowe.

9. Nie kupuj pod wpływem nastroju, np. by poprawić sobie humor. Działa na krótko, kosztuje na długo.

10. Wykorzystaj wyprzedaże posezonowe i przewiduj przydatność produktów. Niedawno kupiłem wartościowy grzejnik elektryczny za 50% ceny.

11. Kupuj produkty hurtem (o ile jest to możliwe, tańsze i nie szkodzi ich jakości).

12. Nie kupuj na raty. Po pierwsze często przez to kupisz za dużo, po drugie raty kosztują!

13. Sprawdzaj ceny przed kupnem kosztownych produktów. Zadzwoń do kilku sklepów w swojej okolicy. Sprawdź w internecie (ale do zakupów internetowych dolicz koszty wysyłki).

14. Jeśli używasz karty płatniczej, zamień ją na taką z opcją cashback. Rocznie możesz oszczędzić do kilkuset zł na zakupach.

15. Kupuj rzeczy używane (ale ostrożnie i z rozwagą). Samochód po wyprowadzce z salonu traci na wartości znaczny % czy warto ulegać marketingowi?

Masz własne wskazówki na oszczędzanie? Czekam na Twój komentarz! Zapraszam także na moje konto YT: https://www.youtube.com/channel/UCdFbdLkZhdQgi9jUWaZCmVw