Jak oszczędzać kupując używany sprzęt elektroniczny lub starszy model urządzenia

Ilu z Was kupuje używane samochody? Jak znam życie – wielu. Dlaczego to robicie? Kupujecie samochody z drugiej ręki są po prostu o wiele tańsze niż nówka z salonu. Tylko w pierwszych 12 miesiącach od zakupu samochodu utrata jego wartości to około 30% ceny zakupu. Czy jednak roczny samochód jest zły? Skądże, są ludzie, którzy twierdzą, że jest nawet lepszy niż nowy! Dlaczego? Ewentualne wady fabryczne i niedoróbki na pewno wyszły i zostały wyeliminowane w autoryzowanym serwisie, maszyna jest sprawdzona w praktyce i o ile nie mamy zamaskowanej stłuczki, warto taki samochód brać!

Pytanie tylko dlaczego potencjalny klient chce taki „idealny” samochód sprzedać?! Tu kryje się oczywisty element ryzyka… Jeśli jest to nasz bogaty wujek, który już zdążył się znudzić tym modelem i „zachorował” na zupełnie nowy model z katalogu… brać i nie patrzeć!

smartfon

Czy wiecie, że podobna zasada może odnosić się do elektroniki użytkowej? Cykl życia elektroniki jest oczywiście krótszy niż cykl życia samochodu i spadek cen szybszy oraz głębszy.

Przykład (archiwalny w roku 2015-16, ale trafny…): Właśnie obserwuję ciekawą sytuację z telefonami Samsung Galaxy III mini.  Z uwagi na wypuszczenie nowego modelu telefonu cena tego smartfona spadła, co więcej jeszcze wiele SG III mini zalega w magazynach i jedna z sieci komórkowych wypuściła ten model za złotówkę z całkiem niskim abonamentem.

Rozpoczął się także proces migracji użytkowników-pionierów na kolejna generację tego smartfona i na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej SG III mini. Cena spada na naszych oczach, a niektóre komisy już przestały skupować ten model (a jeśli tak to po symbolicznych cenach). Za chwile rynek zostanie dosłownie zalany i możemy oczekiwać masy krótko używanych Samsungów za mniej niż kilkaset zł!

Czy jednak telefon straci coś ze swojej wartości użytkowej i parametrów? Skądże! Telefon jest tak samo „używalny” i równie dobrze spełnia swoje wszystkie funkcje, jak dosłownie przed kilkoma tygodniami. Wyścig na RAMy i procesory trochę się bowiem zatrzymał i teraz trochę bardziej liczą się „dezajn” oraz „ficzery”, rzecz arcyważna np. dla ucznia pierwszej klasy liceum, jednak nieco drugorzędna dla aktywnego użytkownika – praktyka.

14036806312_4626c058a5_z

Pamiętajmy, mówię to szczególnie do osób które nie zwariowały na punkcie nowości – jest to dobra okazja by mocno oszczędzić na zakupie – wystarczy tylko trochę poczekać!

Czy jednak jesteś gotów/gotowa aby odpuścić nieco w wyścigu wśród znajomych w stylu „kto ma nowszy i lepszy telefon” aby zaoszczędzić nawet kilkaset zł tuż za dwa lub trzy miesiące?

Oto jest pytanie!

P.S. Polecam:

Komputer, sprzęt AGD… Jak kupić tanio? MP3