Jak oszczędzać? Ekspresowe porady, sztuk 10, część #2.

Ekspresowych porad ciąg dalszy… wiem, że mimo, że w ciągu blisko 4 lat poświęciłem łącznie ponad 1000 wpisów na blogach tematowi oszczędzania trudno to wszystko ogarnąć. Wiem, że takie ekspresowe porady są wśród Drogich Czytelników i Czytelniczek popularne – proszę bardzo – jako najpopularniejszy bloger oszczędnościowy w Kraju nad Odrą spełniam Wasze życzenie. Publikuję kolejną porcję porad oszczędnościowych.

1. Nie idź na zakupy aby się odstresować, zapewne kupisz coś niepotrzebnego i drogiego, czy znasz inne sposoby na relaks? Może lepiej jest po prostu spotkać się z dobrym kumplem albo przyjaciółką?

2. Kupuj produkty w wielopakach, ale weź ze sobą kalkulator i sprawdź czy promocja wielopakowa to przypadkiem nie ściema, niestety w Polsce czasem tak bywa.

3. Zrób listę zakupów, szczególnie jeśli masz tendencję do fantazyjnych zakupów i się jej trzymaj. kupisz mniej – wydasz mniej.

4. Spróbuj zrobić zakupy „bez plastiku” – weź na swoje zakupy tylko odliczoną ilość gotówki, karta kredytowa lub debetowa powoduje, że nie czujesz wydatków.

Zdjęcie-0582

Autor bloga poleca 🙂

5. Załóż konto oszczędnościowe, które umożliwi Ci bardziej zorganizowane zarządzanie oszczędnościami, listę ciekawych kont znajdziesz na: finanse.oszczedzanie.info.pl (tak, to jest kryptoreklama mojego pasażu finansowego, ale i tak jest on fajny!)

6. Przeglądnij swoje nawyki codzienne, np. codzienna kawa w automacie w biurowcu może kosztować cię kilka zł, czy nie warto kupić małego termosu i mieć lepszą kawę, lepszej jakości, niemal za bezcen?

7. Zmień żarówki w swoim domu na energooszczędne, albo LED. Jednak uważaj, żarówki energooszczędne nie mają sensu w łazience, a LEDy w pomieszczeniach codziennego użytku (ale np. w korytarzu tak).

8. Segreguj odpady dla własnej korzyści. Puszki zbieraj do osobnego worka, wiele tzw. odpadów można sprzedać, np. wszelkie elementy z metali. Zastanów się co wyrzucasz. Czasem elementy, które wyrzucasz można dobrze sprzedać w skupie.

9. Kupuj napoje, np. piwo w zmiennych butelkach. Po pierwsze, nawet jeśli nie oddasz butelki jest to w sumie tańsze niż puszka, po drugie jeśli oddasz butelkę – możesz zaoszczędzić nawet do 50 groszy np. na jednej butelce.

10. Przelicz dobrze ofertę operatora komórkowego, Np. ja za 30 zł mam rozmowy bez limitu do wszystkich sieci, jednak sam musiałem sobie kupić telefon. Znajomy ma abonament ok. 60 zł miesięcznie oraz ograniczoną liczbę minut do wykorzystania. Po 2 latach umowy ja finalnie zyskam kilkaset zł.

Co jest argumentem za moimi poradami? Autentyczność!!! Przetestowałem na własnej skórze wszystkie proponowane Wam porady! Może znajdziesz tu też coś dla siebie?

A teraz prywatna prośba do Ciebie – poleć mój blog oraz moje posty znajomym, pomożesz mi rozwijać blogi – pomożesz też sobie, ponieważ obiecuję Ci wiele nowych, fajnych wpisów 🙂