Jak chronić dane bankowe?

W dobie Internetu i nieustającego przepływu informacji możemy się czuć przytłoczeni ciągłą koniecznością udostępniania swoich danych osobowych, ustalania loginów, haseł i zapamiętywania skomplikowanych kodów. Pamiętajmy jednak, że wszystkie te operacje służą ochronie naszych pieniędzy. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo, by mieć pewność, że cenne dane nie wpadną w niepowołane ręce? Jest na to kilka sposobów.

Bezpieczeństwo nie znosi rutyny

Jednym z podstawowych błędów użytkowników sieci jest powtarzalność wykorzystywanych przez nich loginów i haseł. Jeśli od kilku lat do obsługi internetowych usług bankowych używamy takich samych danych, które udostępniamy operatorom wszystkich komercyjnych usług online, trudno się spodziewać, że nasze pieniądze będą w pełni chronione.

  • Hasła zabezpieczające dostęp do naszych pieniędzy powinny być unikalne, skomplikowane i regularnie zmieniane.

Zwracaj uwagę na szczegóły

Logując się go internetowych platform, za pomocą których obsługujemy nasze bieżące konto, lokatę lub rachunek oszczędnościowy zwracajmy uwagę, czy na pasku, gdzie wyświetla się adres strony do logowania widnieje kłódka oznaczająca bezpieczne, szyfrowane połączenie.

Warto też zwracać uwagę na wszelkie nietypowe zmiany w wyglądzie serwisu internetowego. Jedną z metod, jakie hakerzy wykorzystują aby wyłudzić dane bankowe, jest tworzenie witryn bliźniaczo podobnych do stron instytucji finansowych. Nieświadomi klienci sami podają złodziejom swoje hasła dostępu do kont, często w ogóle nie orientując się, że zostali przekierowani na inną stronę internetową.

Working with the laptop

Uważaj na to, skąd się logujesz

Coraz większy wybór w ofercie mobilnych urządzeń elektronicznych ułatwia nam dostęp do naszych pieniędzy gdziekolwiek się znajdujemy. Wygoda nie jest tu jednak jedynym kryterium. Musimy też zwracać uwagę na bezpieczeństwo.

Do platform, z których mamy swobodny dostęp do naszych zasobów finansowych, nie powinniśmy logować się w miejscach publicznych. Mowa tu zarówno o zatłoczonych przestrzeniach, gdzie ktoś może podejrzeć nasze dane do logowania, jak i o publicznym charakterze sieci, z jakiej korzystamy. Darmowy miejski Internet, sieć udostępniona przez nieznanego użytkownika, kawiarnia czy kafejka internetowa to nienajlepsze warunki, aby logować się do swojego banku.

Jeśli nie mamy możliwości nawiązania bezpiecznego połączenia, lepiej zrezygnować ze sprawdzania stanu konta czy dokonywania jakichkolwiek operacji.

A jeśli już musimy się zalogować, zróbmy to korzystając z trybu prywatnego wyszukiwarki, nie wyrażajmy zgody na zapamiętywanie haseł i upewnijmy się, że w pobliżu (za nami lub nad nami) nie stoi nikt, kto mógłby podejrzeć wprowadzane przez nas informacje.

Korzystając z dostępu do konta przez Internet musimy pamiętać o kilku złotych zasadach:

  1. Hasła powinny być jak najbardziej skomplikowane – nie muszą tworzyć logicznego ciągu liter, powinny zawierać też cyfry i znaki specjalne.
  1. Do każdej platformy internetowej powinniśmy używać innej kombinacji danych.
  1. Dobrze jest zmieniać hasła co kilka miesięcy albo przynajmniej raz w roku.
  1. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie udostępniać danych osobom postronnym:

– nie zapisywać ich w ogólnodostępnych miejscach,

-nie podawać telefonicznie, jeśli jesteśmy w miejscu publicznym lub jeśli nie mamy 100% pewności kto i w jakim celu próbuje je od nas uzyskać,

-nie powinniśmy również przesyłać ich drogą elektroniczną, zwłaszcza w odpowiedzi na maile z zapytaniami z niepewnych źródeł (zwykle powołujące się na obsługujący nas bank).

  1. Zawsze zwracajmy uwagę na to, czy strona z której się logujemy jest szyfrowana i czy ma prawidłowy adres.

Stosując się do tych wytycznych zwiększamy nasze szanse na ochronę przed kradzieżą internetowych danych bankowych. Pamiętajmy jednak, że pomysłowość hackerów i nowe technologie rozwijają się każdego dnia, dlatego nie powinniśmy lekceważyć ryzyka, na jakie narażone są nasze środki. Świadomość i wiedza to nasza jedyna broń w walce z wirtualnymi złodziejami danych i pieniędzy.