Ile można zaoszczędzić dzięki internetowym transakcjom?

Współcześnie wymiana walut w Internecie pozwala na zaoszczędzenie niemałych sum w stosunku do wymiany w stacjonarnych kantorach i bankach. Twoje oszczędności będą tym większe, im wyższa jest regularność korzystania z takich usług. Wówczas jednostkowe zyski z pojedynczych transakcji wymiennych w sumie generują sporą kwotę. Wyższa atrakcyjność kursu w kantorach internetowych jest podawana jaka jedna z największych zalet przenoszenia wymiany walut ze stacjonarnych placówek bankowych i kantorów do Internetu.

Z takiej możliwości korzystają przede wszystkim osoby posiadające kredyty w walucie obcej, tak popularnym swego czasu franku szwajcarskim czy w po prostu w euro. Jeżeli przeciętna rata oscyluje w graniach 500 CHF (franków szwajcarskich), to próbując dokonać porównania pomiędzy kursami w bankach a kursami wymiany w internetowych kantorach, nietrudno zauważyć potencjalne oszczędności. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że taką ratę płacimy co miesiąc przez wiele lat, ta suma rośnie do naprawdę pokaźnej kwoty.

5474168441_70b2f46944_zSpread w placówkach bankowych oscyluje w granicach 5-6%, co daje około 2,5%-4% od cen ustalanych przez rynek, a to daje niemałe profity finansowe. W kantorach online mamy możliwości wymiany walut po kursie, który jest bardzo podobny do tego, który obowiązuje w wymianach międzybankowych. Dzięki temu możemy zaoszczędzi nawet 2,5-2,75%. Spróbujmy zobrazować to na prostym przykładzie. Chcąc wymienić pięćset franków szwajcarskich, bazując na kursie 3,4 i biorąc pod uwagę oszczędności na poziomie 2,5%, rzeczywiste oszczędności wynoszą 42,5 złotych – tylko dla tej jednej raty. Jeżeli weźmiemy pod uwagę różnice spreadu pomiędzy bankami, łatwo dojść do wniosku, że owe oszczędności przy takiej racie mogą wynosić od 30 do nawet 80 złotych.

Zakładając oszczędności przy jednej racie na poziomie 42,50 złotych, w ciągu roku korzystania z kantorów internetowych w portfelu zostanie nam 510 złotych. Licząc 25 lat jako okres spłacania kredytu mieszkaniowego, możemy zaoszczędzić 12 750 złotych. Ci, którzy zobaczą tę kwotę, z marszu dokonują rejestracji w jednym z portali wymiany walut dostępnych w Internecie. Stąd też logiczny i w pełni racjonalny powód rosnącej popularności tego typu serwisów.

Z dużą większymi oszczędnościami mamy do czynienia wówczas, gdy przeanalizujemy sytuację osób pracujących za granicami naszego kraju. Kwoty, które co miesiąc wymieniają, mogą oscylować nawet na poziomie 2 000 – 3 000 euro, wówczas potencjalne oszczędności w ciągu miesiąca wynosić mogą 200-400 złotych, co pomnożone przez 12 miesięcy daje niemała kwotę, bo od 2 500 do 4 500 złotych. Nie mam co ukrywać, to bardzo ważna nisza dla tego rodzaju serwisów. Według szacunków nawet trzy miliony Polaków otrzymuje pensie w walucie obcej.

Podążając dalej tym tropem, warto przeanalizować oszczędności, jakie mogą być udziałem firm – szczególnie tych średnich i małych, którym banki nie oferują zbyt atrakcyjnych kursów wymiany walut. Warto też pamiętać, że większość firm praktycznie nie obraca gotówką. Toteż takie kantory internetowe są doskonałą przestrzenią do wymiany dochodów ze sprzedaży towaru zagranicę albo też do nabycia drogą kupna środków potrzebnych do uregulowania należności w walucie obcej.

Nawet jeżeli firmy mogą wymieniać w bankach pieniądze według kursów nieco korzystniejszych niż przeciętni Kowalscy, to przedsiębiorstwa potencjalne mogą zaoszczędzić 1-2% na każdorazowej transakcji wymiany walut. Przyjmując, że firma dokona wymiany miliona euro w trakcie 12 miesięcy, to jej roczne oszczędności będą kształtować się na poziomie 40 000 – 80 000 złotych.

Pomijając korzystniejsze kursy w kantorach internetowych, korzystanie z takich usług pozwala na zaoszczędzenie niemałej ilości czasu. Tego typu portale mają konta w większości popularnych banków, co pozwala na przesyłanie środków z efektem praktycznie natychmiastowym. Takie operacje za pośrednictwem banków są albo niemożliwe, albo wymagają poniesienia opłat za tzw. przelewy ekspresowe.

Nietrudno zauważyć daleko idące oszczędności wynikające ze korzystania z serwisów wymiany walut w Internecie, z związku z tym każdemu, komu zależy na zatrzymaniu jak największej ilości pieniędzy w portfelu, polecam korzystanie z tego typu usług.

Artykuł został przygotowany we współpracy z kantorem internetowym Liderwalut.pl – Wymiana walut online.- Infolinia:+48 58 5000 108