Ile kosztuje prąd budowlany? Taryfa C11.

Wyślij ten wpis znajomym!

Osoby „budujące się” z pewnością zdają sobie sprawę z faktu, iż przed oficjalnym odbiorem budynku nie można przejść na zwykłą taryfę G11. Dostawca energii zaproponuje nam (chyba nie mamy wyjścia, co?) energię według taryfy budowlanej C11. Analizując skomplikowaną matrycę cen energii nie przyjdzie nam zapewne do głowy, że taryfa ta jest w skali kraju średnio ok. 10% wyższa od standardowej G11. Czy motywuje to dostawca energii? Nie mam zielonego pojęcia, w skali kraju jednak może ono dotyczyć aż około 500 tysięcy odbiorców.

Newly_developed_single-family_home_in_northern_Germany

Czy mamy zatem aż 500 tysięcy budów? Skądże. po prostu mimo, że to teoretycznie nielegalne wielu ludzi mieszka lub pomieszkuje sezonowo w budowanej nieruchomości – często budowanej tzw. systemem gospodarskim – bez obowiązkowego odbioru budynku.

W moim zakładzie energetycznym – a jest to zarówno jeśli chodzi o przesył jak i sprzedaż Tauron, stawka przedstawia się następująco (Źródło Tauron, maj 2014):

Stawki opłat są w tej taryfie ujednolicone dla całego obszaru działania dystrybutora:

Składnik zmienny stawki sieciowej
  0,1419 zł/kWh
Składnik stały stawki sieciowej
  2,04 zł/kW/m-c

 

Stawka opłaty przejściowej
  0,66 zł/kW/m-c

 

Stawka jakościowa
  0,0108 zł/kWh

 

Stawka opłaty abonamentowej

  4,80 zł/m-c – w cyklu 1-miesięcznym

  2,40 zł/m-c – w cyklu 2-miesięcznym
  0,80 zł/m-c – w cyklu 6-miesięcznym

* wszystkie prezentowane ceny są cenami netto. Do podanych wielkości należy doliczyć podatek VAT, który będzie naliczany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zakręcone… no nie? Jeśli nie masz ochoty na przeliczanie, a chcesz tylko mniej więcej przekonać się le będzie cie kosztował prąd budowlany – wejdź sobie na Kalkulator cen pod adresem http://oszczedzanie.biz/blog/ile-kosztuje-1kwh-energii-cena-pradu-w-2014-kalkulator/ i po prostu dodaj około 10 % do swojej taryfy.

To jeszcze nie wszystko, zależnie od operatora czeka Cię dodatkowy abonament za prąd budowlany w wysokości od 60 do 80 zł, w przypadku Tauronu jest to 73 zł, Kto powiedział, że budowanie domu będzie tanie? Zapraszam na wpisy z cyklu; Wybrać dom czy mieszkanie?

 


Wyślij ten wpis znajomym!

5 thoughts on “Ile kosztuje prąd budowlany? Taryfa C11.”

 1. prosze nie szerzyc propagandy

  taryfy typu c sa dla firm i gospodarstw produkcyjnych realizujace cele komercyjne.

  dla konsumentow czyli wg rozporzadzenia ministra gospodarki dz u 189poz1126
  paragraf 6.1. podpunkt 5) zuzycie energii na potrzeby gospodarstwa domowego

  sa taryfy typu G

  w polskim systemie prawnym nie ma definicji gospodarstwa domowego

  wiec pozostaje interpretacja slownikowa
  w ktorej to miesci sie gospodarowanie w celu zapewnienia sobie pozytkow z gospodarstwa , nieruchomosci na swoje potrzeby wlasne
  moze to byc np budowa i rozbudowa w celu zapewnieniia polepszenia naszych prywatnych potrzeb mieszkaniowych i innych w ramach wlasnych nakladow np w budowie systemie gospodarczym

  wg dyrektywy parlamentu UE 2011/83/UE z dnia 25-10-2011r
  artykuł 3 w zwiazku z artykułem 25 i artykułem 27

  wszelkie umowy zawarte przez przedsiebiorcę z konsumentem oparte o taryfy C są nieważne z mocy prawa
  i wprowadzaniem w bład co do uprawnien konsumenta przy zawieraniu tego rodzajach
  umów.

  odstępujcie od umów w zakresie taryfy C
  i żądajcie zmiany na taryfę G dla konsumentów

  1. hhgdf, niestety nie masz racji.
   Art. 3, punkt 3, f mówi wyraznie:
   ” 3. Niniejsza dyrektywa nie ma zastosowania do umów:
   f) dotyczących budowy nowych budynków, istotnej przebu­
   dowy istniejących budynków oraz najmu pomieszczeń do
   celów mieszkalnych; „

 2. Mam pytanie czy ktoś mógłby mi pomóc, zostałam członkiem stowarzyszenia, które ledwo daje sobie radę z działalnością dobroczynną, ponieważ między innymi rachunki za energię według taryfy C11 zabierają środki na działalność. Nikt nie czerpie, żadnego zysku z działalności stowarzyszenia w naszym mieście a wręcz dokładamy, żeby utrzymać działalność z naszych własnych środków na życie. Nigdzie nie znalazłam informacji jaka taryfa obowiązuje biuro zarejestrowane na stowarzyszenie, dla przykładu np.: Biblioteki, czy uczelni mają taryfę G…, jak próbowaliśmy się zwrócić do „Energa Obrót”, z prośbą o zmianę taryfy ze względu na to, że nie prowadzimy żadnej budowy ( ani nigdy nie było pod tym adresem żadnego remontu) i wszystkie zebrane pieniądze przeznaczamy na działalność dobroczynną, „Energa” nie odpowiedziała nam przez 2 miesiące tylko przysłała rachunek nadal według taryfy C11. Czy ktoś wie co w takiej sytuacji trzeba zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.