Ile kosztuje prąd budowlany? Taryfa C11.

Osoby „budujące się” z pewnością zdają sobie sprawę z faktu, iż przed oficjalnym odbiorem budynku nie można przejść na zwykłą taryfę G11. Dostawca energii zaproponuje nam (chyba nie mamy wyjścia, co?) energię według taryfy budowlanej C11. Analizując skomplikowaną matrycę cen energii nie przyjdzie nam zapewne do głowy, że taryfa ta jest w skali kraju średnio ok. 10% wyższa od standardowej G11. Czy motywuje to dostawca energii? Nie mam zielonego pojęcia, w skali kraju jednak może ono dotyczyć aż około 500 tysięcy odbiorców.

Newly_developed_single-family_home_in_northern_Germany

Czy mamy zatem aż 500 tysięcy budów? Skądże. po prostu mimo, że to teoretycznie nielegalne wielu ludzi mieszka lub pomieszkuje sezonowo w budowanej nieruchomości – często budowanej tzw. systemem gospodarskim – bez obowiązkowego odbioru budynku.

W moim zakładzie energetycznym – a jest to zarówno jeśli chodzi o przesył jak i sprzedaż Tauron, stawka przedstawia się następująco (Źródło Tauron, maj 2014):

Stawki opłat są w tej taryfie ujednolicone dla całego obszaru działania dystrybutora:

Składnik zmienny stawki sieciowej
  0,1419 zł/kWh
Składnik stały stawki sieciowej
  2,04 zł/kW/m-c

 

Stawka opłaty przejściowej
  0,66 zł/kW/m-c

 

Stawka jakościowa
  0,0108 zł/kWh

 

Stawka opłaty abonamentowej

  4,80 zł/m-c – w cyklu 1-miesięcznym

  2,40 zł/m-c – w cyklu 2-miesięcznym
  0,80 zł/m-c – w cyklu 6-miesięcznym

* wszystkie prezentowane ceny są cenami netto. Do podanych wielkości należy doliczyć podatek VAT, który będzie naliczany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zakręcone… no nie? Jeśli nie masz ochoty na przeliczanie, a chcesz tylko mniej więcej przekonać się le będzie cie kosztował prąd budowlany – wejdź sobie na Kalkulator cen pod adresem http://oszczedzanie.biz/blog/ile-kosztuje-1kwh-energii-cena-pradu-w-2014-kalkulator/ i po prostu dodaj około 10 % do swojej taryfy.

To jeszcze nie wszystko, zależnie od operatora czeka Cię dodatkowy abonament za prąd budowlany w wysokości od 60 do 80 zł, w przypadku Tauronu jest to 73 zł, Kto powiedział, że budowanie domu będzie tanie? Zapraszam na wpisy z cyklu; Wybrać dom czy mieszkanie?