Ile kosztuje drewno kominkowe?

Sezon kominkowy na większości obszaru Polski można uznać za otwarty i wielu z nas zadaje sobie pytanie ile trzeba będzie zapłacić za drewno kominkowe. Opał co bardziej przezorni przygotowali sobie już latem natomiast wielu z nas dopiero się budzi z tym zakupem.

Kubik – czyli jak mierzymy?

W poszukiwaniu ofert drewna przeglądnąłem popularne portale i serwisu ogłoszeniowe…. ale zanim przejdziemy do cen wyjaśnijmy jak mierzymy ilość drewna opalowego, otóż podstawową jednostką jest tak zwany kubik, czyli bardziej fachowo metr przestrzenny.

Metr przestrzenny to w pewnym sensie pudło, boks, lub sąg 1m x 1m wypełnione drewnem opałowym. W rzeczywistości, zależnie od jakości drewna, stopnia przygotowania jest to od 0,6 do 0,7 metra sześciennego drewna, czyli m3.

Ceny:

WP podaje ceny z poprzedniego sezonu (po przewertowaniu czeluści netu widzę, że niewiele się zmieniło w 2014-2015):

  • iglaste – 150 kubik
  • brzoza – 180 kubik
  • dąb – 190 kubik
  • buk – 210 kubik
  • grab – 220 kubik

To jest Warszawa, do cen doliczamy ok 3 zł za km dowozu.

GW szacuje podobnie ceny drewna na sezon grzewczy 2014-2015, za kubik buku podając cenę 215-250 zł jednocześnie wskazując buk jako optymalne drewno opałowe. Z czego koszt drewna w nadleśnictwie to ok. 80 zł, 110 to koszty drwala, wyrębu, itp. 30-60 zł to marża sprzedawcy uwzględniająca porąbanie drewna na szczapy do odpowiednich gabarytów.

kominek

„Kominek” by kirq (Tomasz Halszka). CC.

Oferenci na Allegro przebijają się w tym aby wystawić jak najtaniej – przyciągnąć klienta – wystawiają drewno drzew liściastych już za 150-170 zł, jednak warunkując to odbiorem osobistym. Jednak nie łudźmy się, za 150 zł dostaniemy zazwyczaj najtańszą brzozę i jeśli uwzględnić koszta dostawy, szału nie będzie.

A jak to wygląda w Twojej okolicy?

P.S. Zapraszam do przeczytania wpisu oraz ciekawej dyskucji Czytelników:

Drewno kominkowe. Oszczędne ogrzewanie.

.