Głogów – miasto kontrastów

Lato to tradycyjnie leniwy okres na moich blogach (a mam ich kilka, podzielonych tematycznie – najłatwiejszym sposobem ich śledzenia jest zerkanie na mój Twitter). Jednak lato nie oznacza u mnie przestoju. Tradycyjnie już pokazuję swoje lokalne (i/lub oszczędne) wojaże. Dzisiaj zobaczycie kilka fotek z centrum Głogowa – miasta związanego z przemysłem miedziowym, tak jak moje rodzinne miasto – Lubin.

Głogów jest dla mnie miastem ciekawym, miastem kontrastu. Miasto zostało w czasie wojny doszczętnie zrujnowane, tak jak Warszawa. Słyszałem, że po wojnie planowano miasta nie odbudowywać, tylko uprzątnąć teren i postawić pamiątkową tablicę ku pamięci tego sławnego, historycznego polskiego miasta.

glogow-ruiny-slodowa

ratusz_i_B_C_70

Miasto jednak odbudowano i rozbudowano, w czasie boomu miedziowego, jednak w dziwny sposób. Pozostawiono zrujnowane obszary centrum, uprzątnięto teren, a nowe miasto zbudowane naokoło.

Zdjęcie-2031

Tymczasem po latach mozolnie przystąpiono do odtworzenia starego miasta, częściowo remontując zniszczone wojną zabytki, częściowo w oparciu o nowoczesne, stylizowane kamienice. W efekcie wciąż można w centrum Głogowa znaleźć podziurawione nazistowskimi i sowieckimi kulami ruiny, a dosłownie 30m dalej lśniące nowością developerskie kamienice. Osoba zainteresowana urbanistyką i historią będzie miała w Głogowie prawdziwą ucztę poznawczą.

Zdjęcie-2052

Słyszałem, że niejaka Magda Gessler, pretensjonalna i w mojej skromnej opinii, dość „kontrowersyjna” intelektualnie prezenterka  w jednym z popularnych programów TV określiła Głogów jako strasznie brzydkie miasto. Gorąco i z całą stanowczością się z tym nie zgadzam. Głogów i okolice są piękne, ciekawe oraz intrygujące. 

Zdjęcie-2051

Oczywiście nie doceni tego przeciętna miłośniczka kotleta schabowego przy piwie (choć i w centrum można znaleźć miejsce na wyżerkę oraz kilka pubów).

Zdjęcie-2034

Niestety, mój czas w Głogowie był ograniczony i nie mogłem pokazać nowej mariny na Odrze, starych fortyfikacji, okolicznych wzgórz i pięknych parków, ale poniżej kilka fotek z centrum, które warto kliknąć i powiększyć.

Zdjęcie-2039

Zdjęcie-2044

Zdjęcie-2045

Zdjęcie-2047

Zdjęcie-2053

Zdjęcie-2056

Zdjęcie-2038

Zdjęcie-2058Pozdrawiam dziś wszystkich z Głogowa i okolic! Zapraszam do śledzenia mojego bloga na społecznościówkach.

P.S. Polecam: Leszno… miasto rowerów…