Dom energooszczędny

Zapraszam dziś na post gościnny Andrzeja Nowackiego dot. budowy domu, a właściwie jego pierwszą część. Oczywiście nie omieszkam przypomnieć moich własnych wpisów na temat budowy mojego domu, jak na przykład:

Zapraszam jednak teraz na post Kolegi, który będzie miał niedługo swoją kontynuację:

W naszych polskich warunkach ogrzewanie budynków jednorodzinnych ale i wielorodzinnych jest sprawą dość kłopotliwą, z jednej strony zimy potrafią być śnieżne i mroźne, z drugiej strony mamy też upalne lata tak, że wymagania stawiane budynkom muszą być naprawdę wysokie. Do tego dochodzą wysokie stale rosnące koszty energii, relatywnie niskie zarobki Polaków w stosunku do krajów zachodnich lub skandynawskich i nagle okazuje się, że mamy trudny problem do rozwiązania.

Jeżeli stoimy przed dylematem budowy domu jednorodzinnego zanim jeszcze zastanowimy się nad tym jaki system ogrzewania chcemy mieć zainstalowany trzeba zaprojektować lub zmodernizować gotowy projekt w taki sposób, żeby zużycie energii było jak najmniejsze. Istnieją tzw. Budynki pasywne które praktycznie nie potrzebują ogrzewania jedynie podczas dużych mrozów konieczne jest delikatne podgrzanie np. elektryczne. Na chwilę obecną koszty budowy domu pasywnego przewyższają oszczędności związane z prawie zerowymi rachunkami za ogrzewanie. Ja skupiłbym się na domu energooszczędnym z pewnymi modyfikacjami.

Jakie to modyfikacje: Zakładam, że dom ma być parterowy bądź z jednym piętrem i skośnym dachem.

Odpowiednie rozlokowanie powierzchni szklanych czyli okien. Oknami ucieka sporo ciepła 15-30 procent. Od strony północnej domu umieściłbym takie pomieszczenia jak sypialnia, łazienka, jakieś pomieszczenia gospodarcze. Te pomieszczenia mogą mieć mniejsze okna, powierzchnia okienna byłaby zredukowana do niezbędnego minimum – to obniży koszt okien. (Dla chętnych… ja nikogo do tego nie namawiam, ale skupiam się na domu max tanim i oszczędnym, łazienka od strony północnej oraz nawet sypialnia bez okna, w zamian za to przeszklone drzwi wewnętrzne oraz bardzo dobre oświetlenie).

Pomniejszone okna od strony północnej powinny mieć najniższy współczynnik przenikalności cieplnej, potrójne bądź poczwórne szyby oraz roletę zewnętrzną. Od strony wschodniej również lubią zimą wiać mroźne wiatry, dlatego też powierzchnie szklane powinny być nieco zmniejszone od tej strony.

Od strony południowej umieściłbym pokój dzienny, biuro z tej strony, natomiast powierzchnie szklane powinny być nieco zwiększone (zapewni to darmowe podgrzewanie budynku w słoneczny nawet mroźny dzień energią słoneczną). Okna od tej strony mogą mieć szybę podwójną powierzchnia jest większa więc niema co przepłacać za trzy szyby. Od strony południowej konieczna będzie też roleta zewnętrzna lub żaluzja zewnętrzna zimą, która ograniczy utratę ciepła w nocy a latem zapobiegnie nadmiernemu przegrzewaniu.

Unikanie mostków termicznych – mostki termiczne są to miejsca przez które dodatkowo ucieka ciepło z budynku występują przy balkonach, rożnych załamaniach bryły budynku. Nasz budżetowy energooszczędny dom będzie pozbawiony balkonów, wszelkich wystawek, gzymsów i tym podobnych udziwnień które to nie dość, że są kosztowne to jeszcze pogarszają efektywność energetyczną budynku.

Dach – przez dach ucieka najwięcej ciepła, dlatego nie oszczędzam na izolacji dachu. Dach jest skośny, więc decyduję się na grubą warstwę wełny mineralnej od strony wewnętrznej oraz dodatkową również grubą izolację styropianową od strony zewnętrznej. Pokrycie zewnętrzne dachu – stawiam na dachówkę ceramiczną (to dodatkowa izolacja z racji tego, że ceramika słabo przewodzi ciepło). Blachy dachowe też nie są złe i też z powodzeniem można pokusić się o blachę. Unikam okien dachowych, ewentualnie montuję jedno bądź dwa.

Izolacja ścian – nigdzie nie jest powiedziane, że cały dom musi mieć taką samą grubość izolacji w każdym miejscu na ściany północno-wschodnie daję grubą izolację styropianową ok 30 cm a na strony południową i zachodnią daję 20 cm.

cdn…

Czekając na ciąg dalszy wpisu, z pewnością zaciekawisz się moim cyklem:

Nieruchomości – blogowy poradnik inwestora

Zapraszam!