Czym grozi jazda bez ważnych badań technicznych? Mandat to najmniejszy problem!

Wyślij ten wpis znajomym!

Czy zdarzyło Ci się jeździć autem bez ważnych badań technicznych? U mnie zdarzyło się to już dwukrotnie. Nawał obowiązków i codziennych problemów w trudnym dla firmy okresie sprawił, że przegapiłem datę badań technicznych, a właściwie mając „w głowie” obraz nieco innego dokumentu z salonu sprzedaży jeździłem tak aż kilka miesięcy! Sprawa wyszła przy jakiejś kontroli policyjnej. Tutaj panowie policjanci okazali się nadzwyczaj wyrozumiali i skończyło się akurat pouczeniem, ale za jazdą bez badań technicznych kryje się większe niebezpieczeństwo dla naszego portfela, co uświadomił mi znajomy zajmujący się zawodowo samochodami.

Brak ważnych badań technicznych sprawia, że ubezpieczyciel może łatwo wymigać się od wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania za ewentualne stłuczki – nawet jeśli wina ewidentnie leży po innej stronie brak ważnych badań technicznych samochodu otwiera dla nich furtkę, z której, nie łudźmy się, chętnie skorzystają by nam nie zapłacić.

carSprawa druga. Wyobraźmy sobie, że potrąciliśmy delikwenta, który w stanie po spożyciu wtargnął nam na jezdnię i przetrąciliśmy mu nogę. Policja bada sprawę, np. nagranie z miejskiego monitoringu potwierdza, że wstawiony delikwent sobie pomylił jezdnię z chodnikiem i my jesteśmy oczyszczeni z zarzutów. Jednak oczywiście ubezpieczyciel wymiguje się od zapłaty za uszkodzoną karoserię, jak wspomniałem wcześniej, natomiast przysłowiowy menel może nas podać do sądu z powództwa cywilnego.

pijaczek

Co? Jakiś tam menel będzie nas sądził? A tak! Świadomość prawna wśród ludzi z premedytacją żyjących z wszelkiej maści pomocy społecznej, na ogół patologicznie pijących alkohol, jest o dziwo wyższa niż u przeciętnego człowieka. Jeśli gdzieś pojawi się furtka na wyłudzenie dodatkowych pieniędzy – oni z niej skorzystają. „Ofiara” wypadku, mimo, że sama sobie winna, mimo, że Policja uznała inaczej, może pozwać nas o dożywotnią rentę z tytułu uszczerbku na zdrowiu… i z najwyższym prawdopodobieństwem wygra w sądzie, bo my nie mieliśmy badań technicznych, czyli według prawa jeździliśmy pojazdem, który był niesprawny i nie powinien znaleźć się na drodze. W opisywanym przypadku mamy do końca życia obowiązek płacenia renty za czyjś alkoholowy wybryk.

Co ty na to?

Myślę, że po przeczytaniu tego wpisu wielu z nas zerknie na swoje dowody rejestracyjne i datę badań!


Wyślij ten wpis znajomym!

12 thoughts on “Czym grozi jazda bez ważnych badań technicznych? Mandat to najmniejszy problem!”

 1. Witam. Jest bardzo prosty sposób na zapominalskich, którzy prześpią termin badania technicznego pojazdu. W ubezpieczeniu AC wykupuje się rozszerzenie o nazwie klauzula braku badania technicznego i wtedy brak badania technicznego w większości przypadków nie skutkuje odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. A w przypadku OC brak ważnego badania technicznego nie uwalnia ubezpieczyciela od wypłaty odszkodowania osobie trzeciej. W razie pytań polecam się 🙂 broker ubezpieczeniowy i reasekuracyjny.

 2. „Wyobraźmy sobie, że potrąciliśmy delikwenta, który w stanie po spożyciu wtargnął nam na jezdnię i przetrąciliśmy mu nogę. ”

  W takiej sytuacji musisz wyłożyć ok. 500-1000zł pojechać w dniu wypadku do znajomego diagnosty, jeżeli takiego nie masz to do znajomego mechanika (koszty rosną), on jak każdy mechanik zna odpowiednich diagnostów i diagnosta zrobi przegląd wstecz, tuż przed wypadkiem. Przegląd oczywiście bez wbicia do dowodu (nie jest obowiązkowe).
  Możesz też odpowiednio dogadać się z miśkami z drogówki, żeby nie zabrali ci dowodu, wtedy będzie jeszcze łatwiej.
  I po problemie.

  Zapewne to wiesz, ale głupio było Ci napisać. :))

 3. Piotr
  ” A w przypadku OC brak ważnego badania technicznego nie uwalnia ubezpieczyciela od wypłaty odszkodowania osobie trzecie”
  Nie przeczytałem, ale w takim razie w sumie można się nie przejmować tak bardzo badaniami technicznymi.

  1. Cześć. Rzadko zdarza się, że ludzie nie mają OC, ponieważ w przypadku gdy sam nie udasz się do agenta lub brokera zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych OC, wznawia się z „automatu”. Poza tym zakres ubezpieczenia OC wynika z ustawy i rozporządzeń. W przypadku tego ubezpieczenia nie zmienisz zakresu ochrony ubezpieczeniowej, ponieważ nie byłoby to zgodne z prawem. Poza tym nie znam przypadku aby jakikolwiek agent czy broker wystąpił z wnioskiem o zmianę zakresu umowy OC. W przypadku szkody z Twojej winy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie mimo, iż nie miałeś ważnego badania technicznego. Istnieje instytucja regresu z OC ale zadziała ona w przypadku np. szkody w wyniku prowadzenia pod wpływem chociażby alkoholu. Brak ważnego badania technicznego ma znaczenie w przypadku AC. Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości. Pozdrawiam Piotr

 4. Bardzo dobry artykuł duża grupa ludzi uważa że jazda bez ważnych badań technicznych to nic takiego dostaną mandat co najwyżej i po sprawie schody zaczynają się tak jak piszesz jak coś się stanie np wypadek itp. wtedy możemy strasznie żałować niby zaoszczędzonych kilkuset złotych

 5. Znajomy prawnik opowiadał mi, że miał klienta, który nie miał ważnych badań technicznych auta i miał stłuczkę młodym samochodem. Nie pamiętam z czyjej winy, ale koniec końców dostał pieniądze od ubezpieczyciela. Prawnik wykazał ubezpieczycielowi, że używa argumentu, który jest na liście klauzul niedozwolonych. Nie znam szczegółów sprawy i nie wiem, jak to powinno być. Wiem, że sprawa nawet nie poszła do sądu, a prawnik żartował, że ubezpieczyciel szybko przybiegł z pieniędzmi.
  http://rzu.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/ubezpieczenia-majatkowe-pojazdow-autocasco-ac/Zaklad_ubezpieczen_odmowil_wyplaty_odszkodowania_bowiem_uplynal_termin_badania_technicznego_pojazdu__czy_slusznie_postap__1494

 6. niestety, jeżdżenie bez ważnych badań nie skutkuje niczym dobrym, trzeba po prostu pamiętać, ja sobie ułatwiłem życie i wiem że kiedy zmieniam i olej w silniku to muszę jechać do ASO na badania, tak samo z ubezpieczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Policz to * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.