Budżet domowy: oszczędzanie – jak je usystematyzować?

Jeżeli czytasz tego bloga, to znak, że idea oszczędzania nie jest Ci obca. Być może masz już nawet na tym polu pewne sukcesy. Zastanawiasz się jak uporządkować swoje finanse, by czerpać więcej korzyści z oszczędzania? Zapraszam do lektury.

Jak oszczędzać więcej?

Odkładanie co miesiąc nawet najmniejszej sumy pieniędzy , powinno być powodem do dumy. Nie każdy ma taką możliwość, a nie wszystkim którzy ją mają, udaje się oszczędzać. Dlatego też, jeśli jesteś wśród szczęśliwców, którzy mogą pochwalić się oszczędnościami, których kwota przekracza miesięczny lub nawet trzymiesięczny dochód, możesz być z siebie całkiem zadowolony. Pytanie brzmi, jak oszczędzać więcej?

Odpowiedzią jest motywacja. Oszczędzasz na emeryturę, przyszłość swoich dzieci, a może na samochód lub najbliższe wakacje? Bez względu na to, jaki cel Ci przyświeca, dbaj o to, by nie schodził Ci z oczu.

Jak to osiągnąć? To proste – przydadzą się drobne porządki w finansach.

6256465462_b0629a0824_z

Oszczędzaj systematycznie, czyli… stwórz sobie system

Po pierwsze – określ priorytety. W zależności od tego, jak duże są Twoje przychody, możesz pozwolić sobie na odkładanie większych, bądź mniejszych kwot. Nawet jeżeli notujesz bardzo niewielkie nadwyżki w budżecie, zastanów się na co chcesz je przeznaczyć:

  • Mieszkanie/Dom

  • Emerytura

  • Leczenie

  • Samochód

  • Wakacje

  • Prezenty dla najbliższych

  • Remont

  • Zakup nowego sprzętu

Bez względu na to, co jest Twoim głównym celem, z pewnością przydałoby się mieć środki na wszystkie z wyżej wymienionych podpunktów. Nie wszystkie wymagają porównywalnych nakładów finansowych – oszczędności na dom będziemy zbierać systematycznie, bazując na większych kwotach. Pieniądze na prezenty dla najbliższych możemy odłożyć choćby w 3 miesiące, ale musimy o nich pamiętać co roku. Każdy wydatek ma swoją specyfikę. Musimy o tym pamiętać i jeżeli zastanawiacie się jak skonstruować budżet domowy, warto zastanowić się również, jak szczegółowo rozplanować oszczędności.

Jak dobrać odpowiednie instrumenty finansowe?

Kiedy już określimy cele, priorytety i skalę naszych oszczędności, czas na dobór odpowiednich narzędzi.

Jeżeli zależy nam na długofalowym i efektywnym oszczędzaniu na emeryturę, warto rozważyć fundusz emerytalny. Krążą słuchy, że rozwiązania proponowane przez Państwo nie gwarantują nam 100% bezpieczeństwa na starość.

Jeżeli zbieramy na dom, dobrze orientujemy się w finansach i nie boimy się ryzyka, dobrym rozwiązaniem może być fundusz inwestycyjny, ale sztuką jest dobrać taki, który zagwarantowałby pełne bezpieczeństwo naszych oszczędności. O wiele pewniejszy, choć mniej spektakularny zysk zapewnią nam obligacje.

A jeśli nie chcemy zamrażać pieniędzy na dłużej, warto rozważyć lokaty krótkoterminowe – nasze środki zostaną uwolnione już po miesiącu, jeżeli wybierzemy najkrótszą z możliwych opcji, ale lokatę możemy założyć także na 12 miesięcy. Zyski wahają się od 1-5%. Najkorzystniejsze oferty obowiązują nowych klientów banków, warto więc przyjrzeć się propozycjom tych instytucji, z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia.

Zanim jednak zaczniemy lokować swoje oszczędności w skomplikowane instrumenty finansowe, warto zaczekać, aż uzbieramy większą sumę – wówczas zyski z oprocentowania będą najbardziej widoczne. Do akumulowania comiesięcznych nadwyżek, najlepiej nadaje się konto oszczędnościowe. Wybierając je, musimy jednak zwrócić uwagę na Tabelę Opłat i Prowizji, by nie okazało się, że obsługa konta pożre nasze oszczędności. Ile wynosi oprocentowanie? Ile kosztują miesięczne wpłaty na konto (pierwsza i kolejne)? Ile zapłacimy za wypłacenie środków z konta? To wszystko, powinniśmy sprawdzić przed podpisaniem umowy.